Post formáty ve WordPress a změna jejich užívání od verze 3.6

Jednou z největších změn, které se týkají nové verze WordPressu,s označením 3.6. se bude dotýkat post formátů. Co to však jsou post formáty? Zjednodušeně se dá říci, že to jsou různé druhy obsahu, které můžete v příspěvku zobrazovat. Byly přidány od verze 3.1 a v té době se jednalo o největší změnu ve způsobu zobrazování obsahu ve WordPressu. Uživatelé tak mohli začít přidávat označení k příspěvkům, například při publikaci pěkné fotografie šlo o post format „image“, citace se označovala jako „quote“ a video jednoduše jako „video“.

Pokud šablona vzhledu podporovala post formats, zobrazil se při vytváření nového postu v pravém sloupci pod výpisem kategorií metabox s nabídkou výběru post formátu.

Počet zobrazených možností je omezen tím, co šablona podporuje. Při výběru jedné z možností se tak při ukládání postu uložila i informace o jaký post formát jde a šablony tak mohla zobrazit příslušný druh kódu. Díky tomu se dá docílit odlišného zobrazení jednotlivých příspěvků a například citace se již ve výpisu příspěvků zobrazuje tak, jak je nevržená tvůrcem designu.

 Seznam post formátů

Post formátů je celkem deset:

  • Standart
  • Aside
  • Chat
  • Gallery
  • Image
  • Link
  • Quote
  • Status
  • Video
  • Audio

Stejný počet je i na obrázku výše, protože se jedná o screen ze šablony, kterou jsem vytvořil s podporou všech deseti formátů. Pokud by šablona například nepodporovala Status, tak se v nabídce nebude zobrazovat.

Pro ilustraci jsem připravil obrázek, které demonstrují zobrazování různých post formátů:

Na obrázku je vidět výpis z kategorie, kde se pod sebou zobrazují – citace, status, video, audio. Díky použití get_template_part(‚format‘,$format) pak máte pro každý formát připravený specifický kus kódu, který si nastylujete dle potřeb. Výhoda je to především u větších webů, kde je potřeba jednotlivé obsahy odlišit. Pokud budete mít na webu například sekci s videi z Youtube, redaktor bude do editoru vkládat pouze url videa, přiřadí kategorii a post formát.

Jaké budou rozdíly v používání post formátů?

Dá se říci, že úpravy směřují ke snadnějšímu ovládání a vytváření post formátů. Protože v předchozích verzích jste nejprve vytvořili post a následně k němu přiřadili post formát, byl metabox tvořen radio buttony. V novém WordPressu je tento postup obrácen a výběr post formátu učiníte před tím, než začnete psát příspěvek. Dialog pro výběr nemůže nikdo přehlédnout, protože je umístěn nad samotným editorem a je velmi výrazný:

Poměrně výrazná lišta a dle toho, jaký post formát vyberete, bude vám nabídnut editor v různých variantách:

Jak můžete vidět, zobrazil se pod titulkem prostor pro přidání videa. Toto je jedna z úprav, za kterou její tvůrci obdrží tisíce děkovných dopisů od majitelů fór a diskuzí, protože zmizí otázky typu – „Nejde mi vložit do editoru video z Youtube. Co mám dělat?“.

Nepřipomíná vám to něco?

Tak určitě jsem to už někde viděl… Hm… Tumbrl!

Dobré a kvalitní nápady je vždy potřeba využít a u snadného používání Tumblr se inspirovali i tvůrci WordPressu. Proč ne? V každém případě je tato změna krokem správným směrem, především v uživatelské přívětivosti.

Co si myslíte vy o post formátech a jejich využívání?


                                        
                                        		
                                    

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

3 Comments

  1. Fit

    Vypadá to docela dobře, ale já stejně všechno zveřejňuji jako standard příspěvek. Video si do příspěvku vložím kódem :). Mnoha lidem to ale urychlí práci a vypadá to pěkně.

    Odpověď
  2. Musilda

    Což je docela škoda, snad se toho dočkáme ve 3.7, ale když to nebylo připravené, tak co se dá dělat.

    Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *