Woocommerce a zbožové porovnávače

Pokud chcete vytvořit plnohodnotný eshop a Woocommerce je plnohodnotný eshop systém, dříve, nebo později se nevyhnete zbožovým porovnávačům. Dominantními jsou u nás Heuréka a Zboží, Google se v tomto článku nebudu věnovat. 

Co to tedy pro vás, jako majitele eshopu znamená? Aby jste byli schopni poskytnout data porovnávači produktů, musíte mu data nějakým způsobem předat.

XML feed

Každý zbožový porovnávač má naprogramované rozhraní, které přijímá strukturovaný xml soubor. Na svém eshopu tedy umístíte xml soubor se všemi produkty a údaji o nich, porovnávač jej načte, a pokud je xml soubor v pořádku (pro potřeby článku jej budeme označovat jako feed), uloží informace o zboží ve vašem eshopu v databázi a zobrazuje je ve výsledcích porovnání.

Plugin pro generování XML souboru

Pokud chcete generovat xml feed pro porovnávače, nemáte jinou možnost, než využít plugin. Sám jsem hledal již hotové řešení, ale nalezl jsem pouze dvě a ani jedno mi nevyhovovalo. Z toho důvodu jsem začal vyvíjet vlastní řešení, které bylo nyní konečně dokončeno a jehož funkce vám v tomto článku představím.

Nejprve se jednalo o plugin pouze pro Heuréku CZ, nakonec byl do pluginu přidán i feed pro Heuréku SK, Zboží.cz a Srovname.cz. V dalších verzích budu přidávat i další srovnávače, ale ne za každou cenu, jen ty, které mají smysl.

Co plugin obsahuje?

Globální nastavení

V základním nastavení, které je pro všechny srovnávače stejné, je možnost zadat výrobce (manufakturer), dodací lhůtu ve dnech a typ zboží, zda se tedy jedná o nové, či bazarové. Toto nastavení je pro všechny produkty a srovnávače stejné.

Xml Feed ‹ Woo doplnky — WordPress

 Nastavení pro Heuréku

Globální nastavení pro Heuréku obsahuje CPC, tedy cenu za proklik, pro všechny produky, dále nastavení dopravy, kde jsou k dispozici druhy dopravy, dle specifikace od Heuréky. Vyberete tedy způsob dopravy, který máte na eshopu, zadáte cenu za dopravu a nemusíte mít obavu, že se jedná o neplatné zadání dopravy.

Dále máte možnost nastavit kategorie. Heuréka má pro kategorie produktů vlastní xml soubor, z kterého plugin čerpá a pokud chcete mít jistotu, aby se vám produkty spárovali, přiřadíte kategorii vašeho eshopu, odpovídající kategorii z Heuréky. Každé pole pro výběr z kategorií Heuréky, má vlastní vyhledávání, takže nemusíte mít obavu, z úmorného nastavování. Navíc, máte možnost vyloučit z XML feed jednotlivé kategorie. Pokud máte v eshopu kategorie – typicky, třeba bazarový prodej, nemusíte chtít, aby se na Heuréku odesílaly produkty z této kategorie. Zaškrtnutím, kategorii z feedu vyloučíte. Platí pro všechny produkty v kategorii. Poslední možnost, je nastavení CPC, tedy ceny za proklik, pro konkrétní kategorii. Ocení všichni, kdo optimalizují CPC na Heuréce.

Čtěte  Ajax stránka košíku ve WooCommerce 2.6

Heuréka CZ ‹ Woo doplnky — WordPress

 

 

Globální nastavení Zboží.cz

Nastavení feedu pro zboží je podobné jako pro Heuréku, ale protože Zboží nemá, nebo jsem jej nenalezl, xml soubor s kateogriemi, musí se kategorie Zboží.cz zadat ručně. Stejně jako u Heuréky můžete kategorii vyloučit z XML feedu a zadat jí konkrétní CPC. Na rozdíl od CPC u Heuréky, je u Zboží pojmenována tato položka MAX_CPC. Dalším rozdílem je možnost nastavit, zda se jedná o upřednostněnou nabídku, či ne.

Pozor! – feed pro Zboží má oproti Heuréce odlišnosti, takže je nutné pro něj nastavit hodnoty zvlášť. Především varianty produktů se generují jinak a feed z Heuréky vám nemusí fungovat správně.

Zboží.cz ‹ Woo doplnky — WordPress

 

Globální nastavení Srovnáme.cz

Srovnáme.cz má v podstatě identický feed, jako Heuréka, kromě několika drobností v názvech tagů, proto u Srovnáme.cz je nastavení získáváno z nastavení Heuréky. Jediné, co pro Srovnáme.cz můžete nastavit, je cena za proklik u jednotlivých kategorií eshopu, zde je nazvaná TOLL.

Srovnáme.cz ‹ Woo doplnky — WordPress

 

To by mohlo stačit

To v žádném případě. V tuto chvíli máme nastaveny hodnoty, které jsou společné pro všechny produkty v eshopu, ale co když budeme, kvůli lepším výsledkům potřebovat upravovat jednotlivé produkty?

Nastavení jednotlivých produktů

Pokud se podíváte do specifikace jednotlivých feedů, zjistíte, že ke každému produktu je potřeba připojit ještě další informace. Obrázek se získává z náhledového obrázku, název produktu a popis z titulku a popisu produktu. Ale dat je potřeba daleko více.

Čtěte  Kniha o Woocommerce

V detailu produktu můžete najít box, s názvem Data produktu. Vypadá takto:

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress

 

V levém menu vidíte položku s názvem Specifikace pro XML feed, kde můžete upravovat všechna data, která jsou do feedu odesílána.

Pro každý produkt tak můžete upravit, nebo vložit:

 • Název produktu – nemusí vám vyhovovat, jak působí ten originální.
 • EAN – můžete zadat EAN kód pro produkt
 • ISBN – můžete zadat ISBN kód
 • Výrobce – můžete upravit výrobce, pro konkrétní produkt

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (1)

 

Můžete kompletně upravit nastavení cenu prokliku, pro jednotlivé feedy.

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (2)

 

Heuréka nově zavedla, kromě tagu pro obrázek, také tag pro alternativní obrázek, takže pokud máte fotografie z jiných úhlů, můžete je přidat do feedu. Počet obrázků není omezen, můžete jich přidat klidně pět. Pokud máte produktové video, nově je také umožněno přidat na Heuréku url Youtube videa pro každý produkt.

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (3)

 

V případě, že vám nebude vyhovovat zařazení produktu do kategorie, můžete to v nastavení detailu produktu změnit. Jak pro CZ a SK Heuréku, tak i pro Zboží.cz

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (4)

 

Dále můžete nastavit typ zboží, datum expedice, id příslušenství, poplatky, upřednostněnou nabídku pro Zboží.cz a doplňkovou zprávu pro Zboží. Ta se bude zobrazovat u inzerátu.

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (5)

 

Je to všechno? Ne zcela, v detailu produktu můžete nastavit ještě dvě položky, ale ty si nechám až na konec článku.

Co je důležité – nastavení u detailu produktu má přednost, před globálním nastavením. Pokud vám například nevyhovuje cena za CPC, tak jak je nastavena pro kategorii, můžete ji u produktu změnit. Takto můžete vyladit kampaň na Heuréce, jak potřebujete.

A to mám pokaždé otevírat detail produktu?

Ano, ale ne vždy. Protože procházení jednotlivých detailů produktů, může být úmorné, je v rychlé úpravě produktu přidána možnost změnit název produktu, výrobce a dobu doručení. Rychlá úprava, je okno, které se vám zobrazí ve výpisu produktů, po kliknutí na odkaz – Quick edit.

Čtěte  Přidání IČ a DIČ do objednávky Woocommerce

Products ‹ Woo doplnky — WordPress

 

A co varianty produktů?

Varianty produktů, jsou bolavým místem xml feedů, protože některé pluginy načítají produkty z RSS feedu a ten varianty produktů neobsahuje. Navíc je potřeba vypisovat varianty produktů jinak pro Heuréku a jinak pro Zboží.

Plugin, který vám představuji, vypisuje všechny varianty produktů a váš feed tak bude obsahovat kompletní nabídku vašeho zboží. Woocommerce má však jednu nepříjemnou vlastnost, název varianty vypadá například takto: Variation #517 of Woo Logo. Jako název do srovnávače zboží nepoužitelné. Stačí však vybrat některou z variant:

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (7)

 

a upravit další údaje, pro každou variantu zvlášť.

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (8)

 

Globální nastavení, detail produktu a nastavení variant produktu – ještě něco?

Na závěr jsem si nechal součást pluginu, která jako taková přímo s generováním xml feedu produktů nesouvisí, ale pro korektní propojení s Heurékou se jedná o důležitý prvek. Heuréka totiž umožňuje vytvoření takzvaného dostupnostního feedu, jenž definuje, do kdy zákazník obdrží zboží, pokud jej objedná do určité hodiny. U produktu je pak zobrazeno – pokud objednáte do 15:00, obdržíte zboží nejpozději do tří dnů.

Pro správné fungování dostupnostního feedu musíte zadat deadline, tedy hodinu, do které je možné ten den objednat a počet dnů, pro doručení zboží. Dostupnostní feed můžete nastavit buď globálně, nebo u každého produktu zvlášť.

Xml Feed ‹ Woo doplnky — WordPress (1)

 

Edit Product ‹ Woo doplnky — WordPress (6)

 

 

A to už je opravdu vše. Díky komplexnímu nastavení, můžete vyladit kampaň na Heuréce na maximum a využít ji pro posílení vašeho obchodu.

 

Jak mohu plugin získat?

Protože se jedná o plugin placený, musíte si jej zakoupit. Stránky, kde bude možné plugin zaplatit a stáhnout, jsou ve vývoji, proto, pokud nechcete čekat, můžete mi napsat na musilekv@seznam.cz

Cena za plugin: 1 500 Kč.

 

 

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Related posts

1 Comment

 1. Martin

  Dobrý den,
  mám tady s tím pluginem problém. Ze začátku se zobrazovaly všechny produkty ve feeedu v pořádku, ale když změním názvy u variant pro xml feed, tak okamžitě po aktualizaci celý produkt z feedu zmizí. Poradí mi někdo? Děkuji.

  Reply

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chcete mít přehled o dění ve světě WordPressu?

Přímo do vašeho emailu

Pravidelný přehled o novinkách, trendech a událostech, které se točí kolem WordPressu. Souhrn toho nejzajímavějšího od nás i ze zahraničí.