Musilda.cz

GeneratePress – rychlá a spolehlivá WordPress šablona

Rychlá jednoduchá a spolehlivá šablona pro WordPress? Přesně taková je šablona GeneratePress. S více než dvěma a půl miliony stažení se řadí k nejpopulárnějším šablonám a o její kvalitě hovoří více než tisíc pětihvězdičkových recenzí.

Autoři šablony zvolili obchodní model free šablony s omezenými možnostmi a placené prémiové verze. Pokud nechcete ztrácet čas se čtením, můžete se na Premium GeneratePress podívat.

Instalace šablony

Stejně jako každá šablona, jenž je umístěná v repositáři WordPress.org, je i GeneratePress možné vyhledat v administraci WordPressu.

Systém vám nabídne šablonu k instalaci

Po nainstalování a aktivaci šablony, se vám začne zobrazovat velmi jednoduchý design webu:

Jak vidíte, není to nic překombinovaného, jednoduchý a střízlivý design, který se dá ale poměrně jednoduše upravovat.

Přestože se vám v postranním menu objeví položka GeneratePress, jsou v ní pouze moduly, které jsou součástí premiové verze.

Nastavení šablony

Nějaké možnosti nám do začátku dává především customizér kde najdeme tyto volby:

Obsah pro testování

Protože je web nový a není na něm žádný obsah, použijeme plugin FakerPress, který umí naplnit WordPress příspěvky a stránkami. S obsahem se bude lépe pracovat.

Nastavení loga

Standartní součástí možností úpravy je změna site title, tagline a přidání loga. Site title a tagline můžeme skrýt a lze také nastavit velikost loga.

Layout

V nastavení layoutu (rozvržení) webu je už možností více.

Je zde možné nastavit šířku obsahu webu, upravit hlavičku, hlavní navigaci, sidebar, patičku a blog.

Nastavení headeru

Nastavení hlavičky má několik voleb, z nichž nejzajímavější je volba rozložení, kde je stačí přepnout výběr a hlavička se změní.

Výchozí

Vycentrovaná s navigací nad logem

Vycentrovaná s navigací pod logem

Logo vlevo, navigace vpravo

Logo vpravo, navigace vlevo

Z další voleb je ještě zajímavá možnost nastavit hlavičku jako boxed.

Nastavení hlavní navigace

Toto nastavení se trochu prolíná s natavením hlavičky, ale i tak se dá navigace celkem pěkně upravovat.

Šířka navigace

Vnitřní šíře navigace

Zarovnání navigace

Umístění navigace

Jak vidíte, zde je možností poměrně dost a velmi dobré mi přišlo umístění navigace v sidebaru:

Rozbalení podmenu

Zarovnání podmenu

Zobrazení vyhledávání v navigaci

Sidebars

Nastavení postranních panelů je poměrně jednoduché, jde o kombinace sidebar vlevo, nebo v pravo, či v kombinaci dva sidebary a obsah. Na screenu vidíte volbu dvou sidebarů a obsahu uprostřed.

Patička

Šablona obsahuje několik umístění pro sidebary a v patičce to je 5 boxů a footer bar.

Podle toho, kolik zvolíte v nastavení polí, tolik se bude v patičce zobrazovat sloupců.

Kromě toho, obsahuje nastavení patičky i možnost zapnout tlačítku „Zpět nahoru“ a umístit obsah do footer baru. Můžete tak do spodní lišty pod patičkou přidat další navigační menu.

Blog

Poslední položkou v nastavení layoutu je nastavení blogu. Můžete si zvolit pouze to, zda se na výpisu článků bude zobrazovat zkrácený výpis, nebo celý obsah příspěvku.

Nastavení barev

Zde si můžete zvolit z následujících možností:

Typografie

V tomto nastavení si můžete změnit font family – písmo a nadefinovat velikost písma, jeho řez a výšku řádku pro:

General

Toto nastavení umožňuje vybrat, zda budou ikony jako font, nebo svg, zda se budou spojovat css soubory a zda se bude ukládat dynamické css do cache.

Menu a Widgety

Toto nastavení umožňuje vytvářet a přiřazovat menu, plus práci s widgety. Pro obě možnosti jsou v administraci WordPressu samostatné stránky, které jsou podstatně přehlednější.

Nastavení hlavní strany

Stejně tak můžete nastavení toho co se bude zobrazovat na hlavní straně, uložit v nastavení zobrazování. Na výběr máte výpis příspěvků, nebo statickou stránku.

Vlastní css

V posledním nastavení si můžete dopisovat vlastní css, pokud nechcete přepisovat soubory se styly. Tato možnost je ale u každé šablony, protože to je standartní součást WordPressu.

Rychlost šablony

Jak jsem psal v úvodu, jedním z důvodů, proč je šablona oblíbená, je její rychlost. To je zapříčiněno tím, že v šabloně v podstatě není nic navíc.

Díky tomu, se jedná o šablonu, jenž je často používaná jako starter theme pro stavbu webů. Dá s totiž poměrně jednoduše rozšiřovat a upravovat. Běžně u prémiových šablon bývá problém opačný, je třeba odstraňovat prvky, které nepotřebujete.

Výsledky testů rychlosti po instalaci šablony:

Výsledek pro mobil

Editovatelnost šablony

Další z předností GeneratePress je její upravovatelnost. Kód je napsán s ohledem na vývojáře, takže obsahuje řadu akcí, hooků a především používá function_exists podmínku, takže není problém přenášet původní funkce do child šablony a tam je upravovat.

Na obrázku vidíte část kódu souboru content-page.php, což je soubor, jenž se stará o vykreslení obsahu stránky. Jen na této malé ukázce jsou tři akce, jedna před obsahem, druhá před nadpisem a třetí po nadpisu.

Není tak problém, přidávat další prvky do šablony pomocí vlastních fumkcí, nebo pluginů.

Strukturovaná data

Řada šablon uvádí, že jsou SEO friendly. O GeneratePress to platí také což dokazuje podpora strukturovaných dat již v základu bez nutnosti doinstalovávat pluginy. Na obrázku vidíte výsledek testu z nástroje pro kontrolu strukturovaných dat od Google.

Nástroj našel 16 položek, bez jediné chyby.

Prémiové moduly

Jak jsem zmínil již dříve, GeneratePress je možné rozšířit pomocí prémiových modulů.

K dispozici jsou:

Free pluginy

Několik free rozšíření pro GeneratePress

Exit mobile version