Co znamená excerpt neboli stručný výpis příspěvku

Excerpt je velmi používaná funkce ve WordPress šablonách, ale ne vždy se chová tak jak očekáváme. Proč je tomu tak a jaký je rozdíl mezi manuálním a automatickým excerpt.

Nejprve, co to je zkrácený výpis, neboli excerpt. 

S tím se setkáte v šablonách velmi často a jedná se úryvek textu, který je vytvořen z části hlavního článu automaticky. Na druhou stranu můžete excerpt vytvořit ručně a to vložením textu do boxu „Stručný výpis příspěvku“.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ručně vytvořený excerpt vložíte při vytváření článku, nebo jeho úpravě, do tohoto textového pole:

screenshot-musilda.cz 2015-05-03 06-41-29

 

Díky tomu získáte kontrolu nad tím, co se vám ve výpise článků bude zobrazovat, protože WordPress tento záznam vždy upřednostní. Uložen je do sloupce post_excerpt v tabulce wp_posts:

excerpt_in_db

 

Pokud budete vypisovat hodnoty postu pomocí global $post, bude to $post->post_excerpt. Další výhodou je možnost použití html tagů, takže můžete mít v perexu článku i odkazy.

Ale pozor! Pokud použijete funkci the_excerpt(), bude automaticky kontrolovat jeho existenci a vy se nemusíte již o nic starat.

 

Automatický excerpt

Automatický excerpt se vytvoří v případě, že šablona používá funkci the_excerpt() a manuální stručný výpis není k dispozici. Pak vezme obsah článku, vyfiltruje z něj všechny html tagy a získaný text ořízne na určitý počet slov.

Nevýhodou je, že ztratíte kontrolu nad tím, co přesně se zobrazuje v perexu článku a zároveň, pokud máte na začátku článku nějaký odkaz, tak ten se vám nezobrazí. Počet slov automatického excerptu se dá ovlivnit pomocí filtru a případná alternativa je použití funkce wp_trim_words().

 

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *