Jak mnoho pluginů může zpomalit váš WordPress

Pro WordPress existují tisíce pluginů, které jsou zcela zdarma, a zároveň jich je značné množství, jenž jsou placené. V oficiálním repositáři jich k dnešnímu dni je více než 25 000. Jsou však všechny vhodné právě pro vás? Na každou drobnost, kterou při zamyšlení můžete oželet, existuje plugin. Určitě jste již viděli blogy, které měli v sidebarech desítky různých pluginů, jeden pro anketu, jeden pro hodnocení, pro jistotu i nějaký slider s obrázky a tak bych mohl pokračovat. Pokud potřebujete opravdu použít plugin, zkuste se nejdříve podívat na internetu, zda neexistuje jednoduchá funkce, která jej může nahradit.

Mnoho pluginů zpomalí váš web

Asi největším problémem pluginů je, že každý z nich při načtení odešle požadavek serveru a představte si, že budete mít nainstalovaných 40 pluginů a na web vám přijde 300 lidí. Pokud máte čtený blog, může to být i více. Opravdu se neobejdete bez všech pluginů, které máte nainstalované?

Některé WordPress pluginy nejsou bezpečné

Pouze proto, že plugin pracuje bez problémů, neznamená, že je jeho použití bezpečné. Některé z nich mohou být potencionální bezpečnostní problém, nebo mohou záměrně obsahovat zadní vrátka do vašeho systému. Uživatelé některých pluginů byli upozorněni na nutnost změny hesla, poté co jejich autoři objevili chybu. Už při výběru pluginu by jste se měli řídit tím, zda je plugin aktualizovaný a jakým způsobem autor komunikuje s komunitou. U pluginů, jenž nejsou aktualizovány více než jeden rok, doporučuji neinstalovat, nebo jen na vlastní riziko.

Ukončení vývoje a podpory pluginu

U většiny pluginů, které nejsou zaštítěny fungující firmou, nebo se nejedná o free verzi placeného pluginu, se dost často stává, že vývojář ukončí vývoj a na vaše dotazy již nebude reagovat. Vámi nainstalovaný doplněk pak může přestat fungovat po aktualizaci WordPressu. Příkladem může být změna Twitter API, která nedávno proběhla a hodně mini pluginů přestalo fungovat.

Konflikty mezi pluginy

To že vám po nainstalování pluginu přestane na webu něco fungovat není neobvyklé. Na diskuzních fórech se s podobným problémem setkáte dost často. Typická je kombinace špatně napsané šablony a nějakého slider/carousel pluginu, kdy po instalaci přestane fungovat jquery.

Závěrem

Pluginy ve WordPressu jsou mocným nástrojem, ale jako v životě platí, že všeho moc škodí. Pokud je budete bezhlavě instalovat, dříve nebo později na jeden z výše uvedených problémů narazíte. U pluginů z repositáře WordPressu je většinou nějaká diskuze a ta vám může napovědět, zda je plugin problematický, nebo ne. Pokud s různými pluginy experimentujete, doporučuji nainstalovat plugin pro pročištění databáze. Některé doplňky po sobě „neuklízejí“ a zrovna nedávno jsem narazil na databázi, kde po odinstalaci newsletter pluginu zůstalo osm naprosto zbytečných tabulek plných dat.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *