Jak odstranit zakódované odkazy z patičky šablony

Asi jste se tím již setkali. V patičce právě nainstalované šablony se zobrazují odkazy, které tam nechcete a když se podíváte do footer.php, najdete tam jen řetězec „náhodných“ znaků. Jak je odstranit?

Řetězec který vidíte, není náhodný, ale jedná se o část kódu, která je zakódovaná pomocí base_64. Tvůrce šablony si tak chce ochránit odkazy vložené v patičce. Kdo ale chce mít na stránce odkaz na nějakou, často obskurní webovou stránku? Licence mluví jasně, pokud je šablona distribuována pod GPL licencí, můžete si se šablonou dělat co chcete. Můžete svobodně upravovat kód a dál jej šířit.

To je sice hezké, můžete si říct, ale co ten chudák developer, který věnoval čas na vytvoření šablony a chce za to jen nechat odkazy v patičce. Problém je v tom, že vy nevidíte, co je v kódu obsaženo. Co když je tam nějaký kód pro odesílání spamu? Navíc software, který umí procházet WordPress šablony, právě po takových kusech kódu pátrá, protože to může být znakem hacknutí webu.

Jak odstranit kód z patičky?

Je to velmi jednoduché. Kód, který se vám vypisuje v patičce, může vypadat nějak takto:

<?php
$str = 'SGVyZSBpcyBzb21lIHNuZWFreSB0ZXh0LCB1c3VhbGx5IHdpdGggbGlua3MgPGEgaHJlZj0iaHR0
cDovL3dwbGlmdC5jb20iPldQTGlmdC5jb208L2E+';
echo base64_decode($str);
?>

Pro vás je důležitá tato část:

SGVyZSBpcyBzb21lIHNuZWFreSB0ZXh0LCB1c3VhbGx5IHdpdGggbGlua3MgPGEgaHJlZj0iaHR0
cDovL3dwbGlmdC5jb20iPldQTGlmdC5jb208L2E+

Tento řetězec zkopírujete a vložíte do jednoho z online dostupných dekodérů, jako je například tento, nebo do jiného, Google jich najde celou řadu.

Po rozkódování, dostanete html kód, jenž vložíte do patičky místo scriptu. Pak můžete smazat, co bude potřeba a problém je vyřešen. Některé šablony ale navíc kontrolují existenci odkazu a pokud tam není, zablokují používání šablony. V tomto případě bych okamžitě zvážil výměnu šablony, nemůžete vědět, jaké další překvapení vám tvůrce přichystal.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *