Visual Composer a tvorba stránky bez nutnosti kódování

Pokud jste se již setkali s výrazem „page builder“ a nevíte, co si pod tím představit, je tento článek určený právě vám. Představíme si nejrozšířenější a nejznámější plugin pro tvorbu stránek, bez nutnosti kódování – Visual Composer.

V případě, že vám jeho jméno nic neříká, jde o nejprodávanější WordPress plugin na CodeCanyon, což je online tržiště s pluginy. K datu publikace článku má již 66 350 prodejů a protože je velmi často přidáván do prémiových šablon, jako jejich součáts, bude počet nainstalovaných pluginů přesahovat 100 tisíc. Visual Composer můžete najít zde.

Co Visual Composer umí?

Jak již název napovídá, plugin umožňuje vizuální uspořádání stránky a to bez nutnosti kódování. Je to pravda jen částečně, protože jste vždy odkázáni na již předdefinované prvky, ale naštěstí je tolik rozšíření, že si za pár dolarů pořídíte vše co potřbujete. A pokud ne, lze poměrně jednoduše doplňky doprogramovat.

Použití Visual Composeru

Po instalaci pluginu a vytvoření stránky, na které budete plugin zkoušet, se vám zobrazí stránka, pouze s jednoduchým obsahem. Může vypadat třeba takto:

blankpage

V adminstraci stránky, nad klasickým editorem se zobrazí dvě tlačítka, jenž vám umožní přepnout editor do Visual módu. V tuto chvíli se budeme zabývat Backend editorem.

buttons

Po překliknutí se skryje klasický editor a zobrazí se nám plocha, na které budeme stránku „skládat“.

visual-editor

Jak můžete vidět, máte již připravenou šedou plochu, v které jsou ikonky, jejichž účel je zřejmý. Tužka slouží k úpravě elementu, koš, k jeho odstranění. V tuto chvíli šedivý box prezentuje oblast širokou 100%, do které můžete vkládat další elementy. Tak můžete učinit pomocí velkého plus, vedle loga Visual Composeru, nebo pomocí pluska urostřed šedivé plochy. Tu budeme označovat jako row. Po kliknutí na plus se nám zobrazí tato nabídka:

visual-elements

Je zde k dispozici celá řada elementů a jsou rozděleny do několika kategorií, pro lepší orientaci. Dle toho, jakou šablonu, či pluginy rozšiřující Visual Composer používáte, může se nabídka lišit. Na šabloně, kde si tento plugin představujeme, vypadá nabídka takto:

visual-elements-x

V podstatě jde o stejnou nabídku, ale například ROW, je zde přejmenováno na CONTENT BAND.

Vložení obsahu

Pokud klikneme na přidání row, zobrazí se nám v editoru další šedivý box, pro umístění obsahu, ale stránka zatím nic neobsahuje.

empty-rows

Klikneme tedy na plus uprostřed row, do kterého chceme přidat obsah a vybereme z nabídky text. Zobrazí se nám následující popup dialog:

text-element

Vložíme třeba lorem ipsum, klasickou kodérskou berličku a v editoru se doplní box s textem:

row-with-text

 

A jak to vypadá na stránce samotné?

page-with-text

Říkáte si asi, že zatím nic moc, toto dokáži udělat pomocí textového editoru a nepotřebuji k tomu plugin. My však díky Visual Composeru, můžeme s obsahem pracovat daleko více. V druhém boxu najedem kurzorem nad tuto záložku:

edit-rows

a vybereme záložku, rozdělenou na dvě poloviny. Row se nám rozdělí na dva poloviční box, do kterých si zkopírujeme box s textem.

Vždy, když najedete kurzorem nad obsahový box, zobrazí se nabídka s možností drag and drop přesunu (tahem myši), editace prvku, možnost klonování a koš. Zkopírujte tedy text dvakrát a přetáhněte jej do dvou polovičních boxů. Výsledek by měl vypadat nějak takto:

full-and-half-rows

A na stránce samotné se nám vytvořily dva sloupce textu:

page-with-rows

 Využití více prvků

Protože tento článek má představit co se s Visual Composerem dá vytvořit, nebudu zde popisovat všechny elementy, ostatně si vše můžete vyzkoušet.

Velmi jednoduše lze skládat stránku z různých prvků. například čtyři boxy s ikonou a nadpisem mohou vypadat takto:

boxes-admin

boxes-front

Celkově je práce s Visual Composerem velmi intuitivní.

Frontend editor

Na začátku článku jsem zmiňoval, že nad editorem máte k dispozici dvě tlačítka. Jedno je pro backend editor a druhé je pro frontend editor. Osobně jsem si nikdy moc na frontend editor nezvykl, ale je to velmi zajímavý prvek.

Po kliknutí na tlačítko se vám stránka načte tak jak se zobrazuje přímo na webu a při najetí myší na prvek, se vám zobrazí možnost editace. V následujících obrázcích je vidět postup rozdělení textu na dva sloupce, přímo na frontendu webu:

front-edit

edit-rows-front

edited

Jak vídíte, je možné upravovat každý prvek, jenž byl pomocí frontend editoru vytvořen. Pokud si práci s Visual Composerem zvyknete, bude to silný pomocník.

Zápory Visual Composeru

Z celého článku vyznívá, že plugin je skoro dokonalý, ale každá věc má svou odvrácenou stránku. I Visual Composeru to jsou podle mne dvě věci:

1. Omezený počet prvků, které musí být nastylovány. Sice je mnoho doplňků, ale stále jste omezeni jen na určitou množinu shortcódů.

2. Změť shortcodů, které zůstanou v obsahu po odinstalování pluginu – v podstatě to znamená, že jste na pluginu závislí. Pokud jej odinstalujete, zůstane vám v editoru toto:

shortcodes

Závěr

Plugin Visual Composer je skvělý. Já osobně jsem si ho oblíbil, ale je otázka, zda s pokračujícím vývojem dalších visual pluginů neztratí podíl na trhu. Začínají se objevovat další page buildery a trend je takový, že část jich bude zcela zdarma.

Výhodou je však možnost Visual Composer rozšiřovat a vkládat si do nabídky elementů své vlastní prvky.

V některém z dalších článků se podíváme na další z page builderů, tentokrát na free plugin.

 

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

4 Comments

 1. Jan

  Dobrý den. Pracuji na celkem rozsáhlých webových stránkách (žádný jednoduchý blog). Koupil jsem si na to premium šablonu do níž její autor zapracoval i Visual composer. Sice autor defaultně vypnul některé funkce Visual composeru, protože úadjně tento plugin dost spomaluje celkovou rychlost načítání webu. O rychlosti načítání a kvalitě kódu při použití Visual Composeru teď čtu hodně na různých blozích. Líbí se mi, že plugin má spoustu rozšíření a spolupracuje také s Woocommerce. Na mém webu budu potřebovat vytvořit ve Visual composeru šablony stránky, které pak budu používat na spoustě dalších stránkách s mírnými obměnami, ale mám obavy s toho k´du a také s množství shortcodu, o kterých jste psal. Myslíte, že je rozumné použít Visual composer na rozsáhlejším webu?

  Odpověď
  1. Musilda

   Mě osobně Visual Composer velmi vyhovuje a klidně bych ho použil. Samozřejmě, že WordPress zatíží, ale to všechny takové pluginy.

   Odpověď
 2. Tomáš

  Je to sračka, kvůli který trávím u počítače mládí. Pokud máte ale vícejazyčný web, tak je VC nepoužitelný.

  1. Defaultní hášky jako „READ MORE“, nebo Leave a reply“ se nedají překládat do jiných jazyků – úplně to ignoruje polylang či Loco Translate…

  2. Šablony (Templates) pro příspěvky – nepoužitelné ani pro jeden jazyk, a vůbec ten jejich Grid template builder je totální…

  3. Mají tam fatální chybu v carouselech příspěvků, kdy to zobrazuje shrotcode z VC i v textu!

  A poslední absurdita: když si koupíte VC jak součást placené šablony, tak nelze u VC vůbec aktivovat licenci, protože žádná vlastně neexituje a nemáte šanci na updaty.

  Vážně je to krám.

  Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *