WordPress 6.4 představuje Twenty Twenty-Four šablonu, přidává Lightbox a vylepšení pro Gutenberg

WordPress 6.4 „Shirley“ byl vydán 7. listopadu 2023 a pojmenován podle známé americké jazz pianistky a zpěvačky Shirley Horn. Nová verze představuje řadu nových funkcí pro psaní a aktualizaci designových nástrojů, které uživatelům umožní více možností customizace uvnitř editoru. V článku najdete většinu hlavních změn.

Téma Twenty Twenty-Four

WordPress 6.4 přináší zcela nové výchozí téma s názvem Twenty Twenty-Four. Bylo vytvořeno za účelem oslovení co největšího počtu lidí a je tak vhodné pro většinu webů především díky své rozmanitosti. Téma nabízí více než 35 různých šablon a vzorů. Sami se o nových funkcích a designových záležitostech můžete přesvědčit zde. Twenty Twenty-Four dále zahrnuje až tři rozlišné plně postavené weby v demo verzi pro bloggery, fotografy, a podnikatele.

Lightbox

WordPress core nyní podporuje načítání obrázků v lightboxu. Funkce umožňuje návštěvníkům webu kliknout na obrázek a zobrazovat jej tak přes celou obrazovku bez opouštění stávající stránky. Lightbox se dá povolit, nebo zakázat zvlášť u každého obrázku(BLOK > MOŽNOST „Rozbalit po kliknutí“), nebo v nastavení(Styly > Bloky > Obrázky).

Redesign příkazové palety

Ve verzi 6.4 byl aktualizován design příkazové palety pro lepší funkčnost a efektivnější provádění úkolů s rozšiřujícími se příkazy nového katalogu. Uživatelé mohou k nástroji přistupovat jak v editoru webu, tak i v editoru příspěvků. Uživateli se tak nabízí konkrétní kontextové příkazy, které dokáží ušetřit čas.

„Block hooks“ – automatické vkládání bloků

Block hooks“ jsou nové funkce pro vývojáře(původně představeny již v Gutenbergu 16.4), které umožňují automatické vkládání bloků. Vývojáři tak mohou určit místo, na které bude blok vložen(např. před, nebo za šablonou). Uživatelé tak mohou jednoduše pomocí editorských nástrojů přemisťovat již vložené bloky na jiná místa.

Vylepšení Zobrazení seznamu

Nová vylepšení zajistí lepší plynulost a větší rychlost při tvorbě obsahu. WordPress 6.4 přidává náhledy galerie a obrázkových bloků v zobrazení seznamu. Dostupné jsou i nové klávesové zkratky, chytřejší slučování seznamů a lepší kontrola u nastavených odkazů. Dále umožňuje uživatelům přidávat vlastní jména pro skupiny bloků, které jsou viditelné v zobrazení seznamu, což usnadňuje jejich organizaci.

Další velké změny

Mezi další vnímatelné vylepšení v 6.4 patří následující:

  • Rozšíření designových nástrojů: obrázky na pozadí ve skupině bloků, schopnost udržet rozměry obrázku konzistentní s poměrem stran zástupného rámečku, přidání tlačítek do bloku Navigace a další
  • Možnost sdílení WordPress vzorů díky jejich importu a exportu ve formátu JSON(vzory naleznete v záložce Vzhled > Editor)
  • Oragnizace vzorů pomocí vlastních kategorií a pokročilého filtrování.
  • Dohromady se dostavilo až 1 150 vylepšení a oprav, které jsou nyní dostupné ve verzi 6.4.

Kromě designových a funkčních nástrojů WordPress přináší více jak 100 rychlostních vylepšení a optimalizaci dostupnosti.

Zdroj: https://wptavern.com/wordpress-6-4-introduces-twenty-twenty-four-theme-adds-lightbox-block-hooks-and-improvements-across-design-tools

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *