WordPress XML sitemap – brzy bez nutnosti pluginu

XML sitemapa je důležitý SEO prvek, který bylo nutné doposud řešit instalací pluginu. To se zřejmě již brzy změní a xml sitemapu bude WordPress obsahovat v základu.

Přestože se jedná o velmi základní věc, při vytvoření webu, která umožňuje vyhledávači rychleji indexovat a aktualizovat dostupné url adresy, WordPress ji v základu neobsahuje.

Pokud se podíváte na nejpopulárnější pluginy pro WordPress, tak v prvních patnácti je hned několik pluginů, které toto do WordPressu doplňují. Z toho vyplývá, že to je důležitý a žádaný doplněk.

Přidání nového doplňku

Nově je tedy v plánu, do WordPressu přidat podporu pro generování sitemapy již v základu.

Přidání nové featury, má několik kroků, od nápadu, přes jeho schválení, vytvoření takzvaného featured pluginu a jeho implementace do jádra.

Aktuálně je WordPress xml sitemap ve fázi featured pluginu, který je již připraven pro testování.

Druhy obsahu pro xml sitemap

Ten vám umožní v základu učinit následující typy obsahu indexovatelné:

– Homepage
– Výpis článků
– Výchozí typy obsahu (stránky a články)
– Vlastní typy obsahu
– Výchozí taxonomie (štítky a ketgorie)
– Vlastní taxonomie
– Autoři

Plugin po aktivaci vytvoří soubot sitemap.xml, což bude index se všemi sitemapami pro ostatní typy obsahu.

Každá sitemapa bude dostupná na url ve formátu sitemap-{object-type}-{object-subtype}-{page}.xml .

Limit pro xml sitemapy je 50 tisíc url adres a 50MB, ale v praxi dochází k problémům při generování query pro několik tisíc url adres (zpomalování) a proto je limit pro každou sitemapu nastaven na 2 tisíce url adres.

Cache a optimalizace generování

Autoři se rozhodli, nezabývat se v tuto chvíli cacheováním XML sitemapy, protože to není hlavním úkolem. Priorita je generování aktuální sitemapy, tak aby měl vyhledávač přístup k čerstvým datům.

Pokud jsem správně pochopil komentář autorů, tak nyní je sitemapa generována dynamicky a pracuje se na zappojení WP Cronu, který bude spouštěn dvakrát za den a bude generovat sitemapu z dat o změnách obsahu, která budou ukládána do wp options tabulky.

Dalším milníkem pak bude vyvinutí robustního cache řešení, teré bude zřejmě obsahovat i nové tabulky v databázi, tak aby byl výkon webu ovlivněn co nejméně.

Závěr

Plugin pro testování si můžete stáhnout zde https://wordpress.org/plugins/core-sitemaps/ , Github repositář najdete zde https://github.com/GoogleChromeLabs/wp-sitemaps .

Uvidíme, jak se implementace autorům povede, určitě bude kolem toho velká diskuze, ale v každém případě je toto další rozšíření jádra, které vítám.

Pokud netušíte co je sitemap a k čemu slouží, zde jsou dva články, které vám to objasní:

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

3 Comments

 1. Petr

  Pekný pokrok a páči sa mi aj ako sa WP stále vyvíja a zlepšuje, napr. zaujímavé bude už aj od verzie 5.4 – automatický lazy load na obrázky.

  Odpověď
 2. Pingback: WordPress XML sitemap – brzy bez nutnosti pluginu – WP kompas

 3. Krista

  Tak to jsou skvělé zprávy a zanedlouho doufám, že bude v mé WP instalaci o 1 plugin méně (tenhle vnímám jako absolutně základní).

  Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *