Chyba v pluginu Yoast SEO při automatickém sdílení na sociální sítě

Používáte Jetpack nebo podobný plugin na sdílení příspěvků na Facebooku? A stává se vám, že je příspěvek sdílen se špatnou url, nebo obrázkem? Může to být způsobeno chybou v pluginu.

Od verze 14.+ Yoast začal používat indexables, viz. https://yoast.com/yoast-seo-14-0/. Zjednodušeně řečeno, plugin přidává do databáze nové tabulky, do kterých si ukládá údaje, které pak již nemusí generovat.

Problém vzniká v tu chvíli, kdy používáte nějaký způsob automatické publikace článků na sociálních sítí.

Při psaní článku si WP totiž ukládá automatický koncept, případně, když si koncept uložíte sami, Yoast totiž ještě nezná SEO url a tak si uloží výchozí odkaz ve tvaru https://vasedomena.cz/?p=123.

Zároveň si uloží i nějaký obrázek z postu, protože většinou ještě nemáte nastavený náhledový obrázek, nebo není vyplněn v metaboxu pro sociální sítě.

Jakmile článek publikujete, tak Yoast sice údaje přegeneruje, ale k odeslání na sociální sítě dojde dřív, než se tak stane.

Například JetPack vezme meta data, která dostane od Yoasta, ale ta ještě neupravená.

Takže na sociální sítě jde špatná url a jiný obrázek než zamýšlíte.

V kombinaci s cache se může stát, že bude chvíli trvat, než se vám ve zdrojovém kódu upraví údaje na ty správné.

K problému můžete najít konkrétní issue na Githubu, která byla založena již v květnu 2020 a od té doby není chyba opravena – https://github.com/Yoast/wordpress-seo/issues/15246.

Možné řešení problému – vypnutí načítání uloženého odkazu z databáze pomocí filtru wpseo_dynamic_permalinks_enabled – https://www.wp-plugin-api.com/hook/wpseo_dynamic_permalinks_enabled/

Vcelku mne to překvapilo, že vývojáři pluginu o problému vědí, ale nijak ho zatím nevyřešili. Při publikaci většího množství článku to je dost nepříjemné. Navíc se přístupy na špatnou url objevují i v Google analytics a link rel=“canonical“ má také špatný tvar.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

1 Comments

  1. Pingback: Chyba v pluginu Yoast SEO při automatickém sdílení na sociální sítě – WP kompas

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *