Ebook Vzhůru do CSS3 od Martina Michálka

Svět WordPressu není jen o tom, stáhnout plugin, nebo šablonu, naklikat options a hotovo. I když se vám to tvůrci prémiových šablon snaží nakukat.

Je to hlavně běžná práce a pokud chcete web vyvíjet a nebýt závislí na tom, co dostanete od dodavatele šablon a pluginů, kódování a programování se nevyhnete. Nebo na to někoho musíte mít.

A právě o frontendu (to je ta část, co jsem zahrnul pro výraz „kódování“), je ebook od Martina Michálka – Vzhůru do CSS3.

Pokud jste již měli čest s nějakým českým ebookem, víte, že jejich kvalita je někdy šílená. Koupíte, přečtete a v ústech máte takovou pachuť, jako po nějaké náhražce. Spousta keců a minimum hodnotných informací.

Právě informace jsou to, čím je ebook doslova nacpaný. Je vidět, že autor čerpá především z praxe a „omáčky“ je naprosté minimum.

Pro koho je ebook určený?

Protože každá recenze je subjetivní, tak mohu posloužit pouze svým názorem.

Pro každého samouka 

Samouk zní možná trochu ošklivě, ale pokud nesedíte ve firmě, nebo v kanceláři s dalšími vývojáři, nemáte moc šancí pochytit takové ty praktické věci. Samozřejmě, že se naučíte spoustu věcí z anglicky psaných tutoriálů, ale ty jsou často jen strohým soupisem informací.

A pak pro všechny ostatní

V případě, že děláte/vlastníte weby, nebo je jen spravujete, tak mít po ruce takový pěkný souhrn, se vždy hodí. Samozřejmě, když si píšete tasky pro Grunt, nebo kódujete v Sass, tak už jej asi nepotřebujete, ale pro většinu vývojářů webů se jedná o nové věci.

Co v ebooku najdete?

Kromě úvodu, bych ebook rozdělil na dvě části a to na část popisující nástroje pro rutinní produkci a na část s „manuálem“ vlastností CSS3.

Část pro vývoj frontendu

V prvních kapitolách se dozvíte, co je responsivní design, proč se používá a jaké jsou nároky na média v responsivních webech.

Zjistíte, že existuje mobilní peklo, kdy jsou různá rozlišení displejů a prohlížeče pro tato zařízení se od sebe často velmi liší.

Následuje část s nástroji pro vlastní produkci frontendu, od preprocesorů přes balíčkovací managery až třeba po Avocode.

Můj názor: tato část promne byla přínosná především díky informacím o responzivních obrázcích a části o OOCSS.

Tady si musím malinko postěžovat. Docela mne štve, že autoři návodů a postupů, počítají s tím, že ten kdo čte podobný text, má určité základní znalosti. K čemu je popis, jak vytvořit nějaký task, nebo nastavit dependency pro projekt, když naprosto pro jednoduše neřeknou jak a kde si projekt vytvořit. Nevím jak jsou na tom linuxáci, ale já jsem celkem dlouho bojoval s tím, jak použít Grunt ve složce, kde mám uložené weby na localhostu. Ale to jen na okraj.

 

Část s informacemi o vlastnostech CSS3

Nikdo si nemůže pamatovat všechno a mít po ruce ucelený přehled vlastností CSS3 se hodí. Navíc, když je doplněn o reálné ukázky, jako je tato http://codepen.io/machal/pen/pKodf.

Naprosto jasně je zde opět vidět praxe a získáte i informace, jenž z dokumentace nevyčtete. Vysvětleny jsou zde media queries, animace, box model a další CSS3 prvky.

Pokud jste používali border radius a background image jen pro zakulacené rohy a vložení obrázku na pozadí, budete koukat, co všechno se dá třeba s rámečkem dělat.

Na konec si nechal autor nové jednotky rozměrů, jako je třeba REM a flexbox.

A flexbox mne zaujal asi nejvíc. Na první pohled naprosto super záležitost. Bohužel pouze od IE10+. Ale pokud na starší IE kašlete, tak paráda.

Můj názor: díky flexboxu a především živým ukázkám je tato část ebooku super čtením pro všechny kodéry. Líbilo se mi také, že autor zmiňuje podporu v prohlížečích a případně js knihovny, které dodají podporu až pro IE8.

Protože se na každou věc dá dívat z různých stran, odkaz na super článek o kódování http://blog.r4ms3s.cz/kdyz-na-to-koder-sere/

 

Závěr

Pro každého, kdo dělá weby a cítí, že jsou věci, které se musí naučit, aby udržel krok s kvalitními vývojáři, mohu tento ebook jen doporučit. Možná vám přijdou tyto postupy dnes příliš nové, ale dříve, nebo později budou vyžadovány jako standart. A protože se jedná o česky psaný ebook, tak není problém s jazykovou bariérou. I když si nedovedu představit, jak se dnešní vývojář obejde bez angličtiny.

 

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *