Free služba pro měření rychlosti webu PageSpeed.cz

Brněnští vývojáři SUPERKODERS spouští ve spolupráci s konzultantem rychlosti Martinem Michálkem nástroj PageSpeed.cz. Měří rychlost webových stránek, přičemž klade důraz na metriky Web Vitals, které nedávno představil Google s tím, že je považuje za důležité pro každého provozovatele. 

PageSpeed.cz se zaměřuje na dva důležité kontexty – vývoj rychlosti v čase a porovnání podobných stránek, například s konkurencí.

Obrázek: Porovnání rychlosti úvodních stránek prodejců elektroniky. V grafu je možné sledovat vývoj Lighthouse skóre (LPS) v čase. Čím je v grafu vyšší, tím lépe. Zde můžeme ve srovnání gratulovat CZC.cz a Mironetu. Zdroj: Test na PageSpeed.cz.

Jako placenou službu autoři nabízejí audit rychlosti webu, včetně podrobných technických doporučení k úpravám.

Proč je rychlost webu tak důležitá?

Služba PageSpeed.cz se zrodila z dlouhodobé spolupráce konzultanta rychlosti webu Martina Michálka a vývojářské firmy SUPERKODERS, jejíž CTO Michal Matuška k tomu říká: 

„Naší společnou vizí je zkvalitnit uživatelský zážitek z procházení webu. Jsme přesvědčení, že rychlost na něj má velký vliv a my s ní firmám umíme pomoci.“

Provozovatelům webů totiž zvýšení rychlosti přináší lepší plnění cílů jejich webů. Platí následující:

 • Rychlost může zajistit vyšší pozice ve vyhledávání
  Rychlost zlepší pozice PPC inzerátů a cenu, kterou za ně firmy platí. Má také vliv na umístění v organických výsledcích vyhledávání Googlu. Nově navíc bylo oznámeno, že metriky Web Vitals bude Google posuzovat v rámci hodnocení „page experience“, tedy uživatelské zkušenosti se stránkou.
 • Rychlost zlepšuje konverze
  Každá vteřina zrychlení webu se vrátí v podobě růstu byznysových metrik. Ve Srovnáme.cz zvýšili optimalizací rychlosti konverze na mobilech o 25 %.
 • Rychlost vede ke zvýšení zisků
  Vyšší rychlost webu přináší konverze, více návštěvníků a lepší vnímání značky. Wallmartu se každých 100 ms zrychlení vrátilo v podobě 1 % zvýšení tržeb.

Internet je plný různých nezávislých případových studií o rychlosti. Ty prokazují pozitivní vlivy zrychlení napříč všemi obory. Na jednom místě je shromažďuje web WPO Stats.

PageSpeed.cz nabízí pohled na rychlost, který jinde neuvidíte

Díky nástroji pro měření rychlosti na webu PageSpeed.cz získáváme možnosti, které jsou v jiných nástrojích pro bezplatné měření nedostupné.

Skóre nových metrik Web Vitals

Nástroj zobrazuje výsledek pro hlavní měřenou stránku, jak je vidět na obrázku:

Obrázek: Stav rychlosti úvodní stránky tv.nova.cz na mobilním zařízení. Ve srovnání úvodních stránek televizí tak vede Česká televize a TV Barrandov. Zdroj: Test na PageSpeed.cz.

Posuzují se přitom metriky, které Google nově doporučuje jako důležité pro všechny v rámci Web Vitals:

 • Největší vykreslení obsahu (LCP) – Jak rychle se vykreslí první části obsahu webu? Je to důležité pro udržení pozornosti při načítání stránky.
 • Prodleva prvního vstupu (FID) – Jak rychle stránka reaguje na akce uživatele? Čím kratší je doba pro plnění cílů, tím lépe.
 • Kumulativní posun layoutu (CLS) – Jak moc je stránka při vykreslování stabilní? Je to důležité, pro to, aby uživatele omylem neklikali na špatné prvky nebo aby se jim čtený text neposouval.

Všechny metriky doplňuje Lighthouse skóre, celkové skóre stránky, které známe z nástrojů jako je PageSpeed Insights. 

Srovnání s konkurencí a v čase

Rychlost není možné posuzovat bez kontextu. To, co pro někoho může být pomalé, je pro jiného nedostupné. Martin Michálek, konzultant rychlosti webu, k tomu říká:

„Absolutní míry pro to, co je rychlé a co ne, jsou v některých oborech špatně dosažitelné. Psychologické studie však ukázaly, že lidé umějí poznat o 20 % vyšší rychlost. Našim klientům proto doporučujeme být alespoň o pětinu nebo více rychlejší než je konkurence.“

Dalším důležitým pohledem je vývoj rychlosti v čase. Často jsme svědky toho, že kvalitní optimalizace je za pár týdnů pryč kvůli špatné informovanosti napříč týmy, které se na webech podílejí. 

Obrázek: Porovnání rychlosti Pilulka.cz (modrá) a Benu.cz (fialová) v čase. Zdroj: Test na PageSpeed.cz.

Audit rychlosti

Firmy a jejich vývojáři často bojují s tím, že optimalizační rady automatizovaných nástrojů nejsou dostatečné.

Proto jsme v rámci služby PageSpeed.cz připravili možnost objednání auditu rychlosti webu, který firmám zajistí:

 • Správné nastavení měření
 • Zhodnocení stavu a doporučení pro management
 • Nalezené příležitosti a návod na odstranění problémů pro vývojáře

Tomáš Hejč, CEO společnosti SUPERKODERS říká: „Věříme, že se nám podaří akcentovat téma rychlosti webu v českém online prostředí. Našimi službami pomůžeme zlepšit uživatelský zážitek a udělat tak weby úspěšnějšími.“

Konec Tiskové zprávy

Jak dopadl při měření musilda.cz

To co jste právě dočetli je to co o sobě píší autoři pagespeed.cz. Vyzkoušel jsem změřit rychlost musilda.cz a dostal jsem poměrně strohé výsledky a hlavně při třech měřeních byl výkyv ve výsledcích v řádech desítek procent, což mne zarazilo.

Tady je ten nejlepší

Co je pěkná hračka je srovnání s jinými weby. Praktické je měření rychlosti v časovém úseku, třeba u sdílených hostingu vás může překvapit, jak rychlost může kolísat.

Přestože já jsem si zvykl na konkurenční nástroj – WebPage test, jde o špičkovou implementaci Lighthouse a určitě si zkuste změřit, jak rychlý web máte.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

5 Comments

 1. Pingback: Free služba pro měření rychlosti webu PageSpeed.cz – WP kompas

 2. Mareks

  Pekne že vznikajú aj české služby. Možno zachvíľku bude tá služba aj celosvetovo známa a používaná ak by na tom riadne makli a najmä na marketingu.

  Odpověď
 3. Roman

  Pagespeed.cz je super nástroj. Okrem toho, že zmeria rýchlosť aj navrhne čím sa dá zrýchliť načítania stránky. Parááda

  Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *