Jak vybrat správnou WordPress šablonu pro váš web

V současné době jsou na internetu k dispozici tisíce themes pro WordPress a někdy bývá velmi složité vybrat si tu, která by vám vyhovovala. Poradím vám, jak na to. Nejednodušší je, zadat do Google „wordpress theme + téma vaší stránky“. Ale to dostanete záplavu výsledků, v kterých je těžká orientace. Následujících několik bodů vám jistě pomůže.

Free nebo premium?

K nalezení je zcela jistě řada free šablon, některé z nich kvalitní, jiné zase méně. Co se týká kvality provedení, je na tom nejlépe WordPress.org, který má své vlastní a celkem přísné požadavky pro šablonu, jenž umístí do repositáře. Na druhou stranu, některé starší kousky, nevypadají vzhledově nic moc. Další kvalitní zdroj, jsou studia, jako Woothemes, nebo Themes4all, které nabízejí premium šablony a zároveň několik kousků nabídnou jako promo akci zdarma. Tyto šablony mají stejně kvalitní základ, jako prémiové.

Prémiové šablony získáte na specializovaných tržištích, nebo  u studií, které je vytváří. Výhodou je větší množství doplňků, které šablony obsahují.

Zaměření webu

Hledejte podle toho, jaký bude váš nový web. Nemá smysl procházet šablony pro Woocommerce, když budete mít blog o vaření. Někdy narazíte na opravdu zajímavé vzhledy, které mohou být doplněny o specializované widgety, nebo shortcody.

Zobrazování v různých prohlížečích

Pokud si vybíráte šablonu, které vás bude prezentovat po nějakou dobu, určitě si připravte i další prohlížeče, minimálně Chrome, Firefox, Explorer a Operu. Můžete si dát práci s obsahem, ale pokud návštěvník neuvidí to co jste zamýšleli, vaše snaha přijde vniveč.

Podmínky používání

Řada free šablon obsahuje v patičce copyright, nebo odkazy, které tam v rámci používání musí zůstat. Autoři měli s vytvořením nějakou práci, tak je neslušné odkazy odstraňovat. Stejně tak i u premium šablon, nemáte vždy zaručeno, zda je můžete použít na více webech. Například u Themeforest to nelze.

Vzhled šablony

Přestože toto je především otázka vkusu, je i vzhledu šablony potřeba věnovat odstavec. Už jen vzhled a pečlivost věnovaná grafickému provedení vám mohou napovědět, zda je šablona pro vás vhodná. Osobně dávám přednost jednodušším šablonám, které zbytečně neodvádějí pozornost od obsahu.

Chyby v kódu

Toto je velmi diskutovaná záležitost, především na specializovaných fórech, a přesto, že se můžete dočíst, že web nepotřebuje být validní a na druhou stranu zase píší profesionálové ve svém oboru a kritizují zbytečný css kód, velikost obrázků , dnešní prohlížeče si s většinou problémů poradí. Na co by jste se měli zaměřit, je javascript a jeho použití. Většina premium šablon využívá některou z knihoven pro javascript, obvykle to je jQuery a k tomu i různá pluginy pro tyto knihovny. Pokud si v Chrome otevřete konsoli a uvidíte řadu chybových hlášení, měli by jste zbystřit. Velmi často se setkávám se špatně implementovanými jQuery doplňky pro Twitter, Google Maps, Facebook a Youtube.

Opravdu potřebuji tolik doplňků?

Prémiové šablony se předhánějí v tom, která bude mít více variant hlaviček, patiček, hlavních stran, shortcodů a dalších rozšíření. Často se s nimi setkávám na Themeforest. Ale pokud můžete použít šablonu jen na jeden web, jak často budete měnit rozložení hlavní strany? Píšete blog? Na co potřebujete portfolio prací, pokud nejste třeba sochař? Vybírejte tedy s rozvahou, není vše zlato co se třpytí. Pro firemní web, který se bude měnit maximálně jednou za rok, je možná lepší si šablonu nechat udělat na míru.

Vlastní typy obsahu

Tento problém je velmi zajímavý a dost se o něm začíná diskutovat. Hodně premiových šablon nabízí různá portfolia, faq, některé i jiné druhy obsahu. Problém je však v tom, když budete na šabloně provozovat web a někdy v budoucnu se rozhodnete změnit šablonu. Ale custom post type je vázaný na šablonu. Rázem se vám přestane zobrazovat třeba právě pracně budované portfolio. Řešením je vytvořit plugin, ale to zase vyžaduje součinnost s programátorem.

Page buildery a page editory

Posledním úskalím, na které můžete narazit jsou různé drag and drop editory, nebo page buildery. Je jistě příjemné, že si sestavíte stránku, jen pomocí myši, ale jak se říká, všeho s mírou. Tyto editory pracují buď se shortcody, nebo s widgety. Ve většině případů, znamená každý blok s výpisem z nějaké kategorie, zobrazení slideru, nebo i jiného prvku, který na stránku umístíte, jeden a více dotazů do databáze. Pokud si pořídíte magazínovou šablonu, může se na jedné straně sejít několik desítek dotazů na databázi. Při větší návštěvnosti a s tím jak bude web růst, bude docházet k jeho zpomalování.

Závěr

Tímto článkem jsem nechtěl žádným způsobem hanit WordPress, jedná se o jeden z nejlepších systémů na trhu, ale šablony a pluginy jsou jen tak kvalitní, jak kvalitní jsou jejich tvůrci. Pokud s nimi nepracujete každý den, možná že jsem vám dal podmět k zamyšlení a při výběru šablony budete postupovat s větším rozmyslem.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

2 Comments

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *