Obrázky zdarma pro WordPress: Kde je najít a jak je využít bez omezení autorských práv?

Vytváření obsahu pro web na WordPressu může být skvělým zážitkem – až do okamžiku, kdy dojde na obrázky. Někdy naši klienti nepošlou potřebné vizuály, a jindy rozpočty webu dosáhnou svého limitu.

Zbývá nám tak jediné řešení, kterým je hledání bezplatných obrázků, které lze použít bez rizika porušení autorských práv. V tomto článku se podíváme na nejlepší způsoby, jak a kde získat kvalitní obrázky pro náš web zdarma.

Jak poznat, jestli můžeme obrázky používat zdarma?

Existuje několik typů licencí, které nám mohou určit, zda můžeme obrázek použít zdarma. Základní licence si zde uvedeme:

  • „Creative Common(CC)“
    • obsahuje několik druhů licencí. Například licence CC0 umožňuje volné využití bez nutnosti uvádět zdroj, zatímco jiné licence mohou vyžadovat uvedení autora nebo odkazu na licenci.
  • „Public Domain“
    • Obrázky, které jsou mimo autorská práva, buď proto, že expirovala, autor je dobrovolně uvolnil nebo z jiných důvodů. Tyto obrázky jsou volně dostupné pro jakékoliv využití bez omezení.
  • „Royalty free“
    • Většinou znamená, že po zakoupení obrázku ho můžeme dále používat bez omezení, ale ne vždy to musí být podmínkou.

Pokud ani tak nezjistíme licenci k dílu, musíme se zeptat autora o svolení, dílo použít. V jiném případě by se mohlo jednat o porušení autorských práv!

Kde se dají získat obrázky zdarma?

Unsplash

Velmi známý web, který poskytuje velké množství vysoce kvalitních obrázků. Nabízí skvělé vyhledávací pole, které nám umožňuje nalézt přesně co hledáme(konkrétní šablony)

Procházet obrázky na Unsplash.

Pixabay

Web nabízí velké množství obrázkových kategorií a kolekcí. Stahování obrázků je zde zcela zdarma, a u každého stahovaného vizuálu máme na výběr mezi jeho kvalitami a rozlišením.

Pixabay nabízí knihovnu s více jak 2,7 milióny nezpoplatněných obrázků a videí.

Procházet obrázky na Pixabay.

FreeImages

Populární web, na kterém najdeme miliony nezpoplatněných obrázků, vektorů a ikon vysoké kvality. Obrázky zde můžeme snadno filtrovat, komentovat a hodnotit.

Procházet obrázky na FreeImages.

Vecteezy

Další z populárních webů, který kromě obrázků poskytuje také vektory, ikony a další grafiku vhodnou pro WordPress zcela zdarma. Web se chlubí rozsáhlou knihovnou s více jak 40 miliony různými druhy souborů volně dostupných ke stažení.

Kromě stahování obrázků máme k dispozici online editor, který umožňuje fotky editovat ještě před jejich stažením. Nástroj nabízí i API pro snadnou integraci obsahu Vecteezy do naší aplikace.

Procházet obrázky na Vecteezy.

Public Domain Pictures

Obrázky zde můžeme jednoduše filtrovat např. podle velikosti, orientace, barev a na výběr máme mezi několika formáty pro stažení.

Procházet obrázky na Public Domain Pictures.

Pickup Image

Pickup Image nabízí rozsáhlou sbírku fotografií, obrázků a klipartů zdarma k použití bez licenčních omezení.

Platforma disponuje širokou knihovnou a řadí všechny fotografie do kategorií a štítků pro jednodušší procházení. Mezi funkcemi nechybí ani vyhledávání a filtrování obrázků. Filtrovat můžeme i podle destinace, fotografů a dalších specifik.

Procházet obrázky na Pickup Image.

Public Domain Archive

Výbírat zde můžeme z kvalitných obrázků, které spadají převážně do kategorií moderních a starších. Filtrovat můžeme pouze pomocí pár kategoriíí a není zde žádná vyhledávací lupa, proto může být občas problém najít to, kvůli čemu jsme web navštívili.

Procházet obrázky na Public Domain Archive.

SplitShire

Chlubí se kolekcí s více než 20000 unikátními obrázky. Filtrovat můžeme pomocí rozsáhlých kategorií, nebo vyhledávací lupy.

Procházet obrázky na SplitShire.

LibreShot

Je jedním ze známějších webů, který obsahuje více jak 1 milion obrázků a videí volně dostupných ke stažení a použití bez udání licence. Nabízí pokročilé vyhledávací funkce a pro náročné uživatele má i pár zpoplatněných obrázků.

Procházet obrázky na LibreShot.

Skitterphoto

Skitterphoto nabízí fotografie ve vysokém rozlišení zdarma k užití bez licenčních omezení. Všechny obrázky na webu jsou licencovány pod CC-0.

Na stránce najdeme převážně díla fotografů, což zaručuje, že zde najdeme méně používané a unikátnější fotografie.

Kromě toho nám Skitterphoto umožňuje upravovat a měnit obrázky pro jakýkoli účel, což nám dává větší svobodu vytvářet originální a unikátní obsah.

Procházet obrázky na Skitterphoto.

Stocksnap.io

Web s fotografiemi zdarma a obrázky licencovanými pod CC0, který obsahuje knihovnu s více než 2 miliony obrázků. Procházet je můžeme pomocí vyhledávacího pole, kategorií a štítků.

StockSnap dokonce nabízí API, pomocí kterého můžeme integrovat obsah StockSnap do vlastních aplikací.

Procházet obrázky na Stocksnap.io.

PDPics

Na první pohled se může zdát, že stránka je velmi jednoduchá, ale obrázky jsou zde pečlivě uspořádány do kategorií a štítků.

Na webu najdeme něco málo přes 92 000 obrázků, které jsou zdarma k použití. Stránka nabízí pokročilé vyhledávací funkce a je open-source projektem.

Procházet obrázky na PDPics.

Wikimedia Commons

Projekt nadace Wikimedia Foundation, který představuje rozsáhlou knihovnu obrázků, audia a videí, které lze volně využívat.

Na tomto webu můžeme nalézt různé typy médií, jako jsou obrázky, fotografie, kresby, ilustrace, videa a další.

Mnoho obrázků je zde zdarma k volnému použití, ale některé mohou mít licenci „Creative Commons“, která vyžaduje uvedení autora. Proto bychom si před každým použitím obrázku měli licenci pro jistotu zkontrolovat.

Procházet obrázky na Wikipedia Commons.

Icons8 – SVG ikonky, 3D ilustrace

Icons8 je platforma nabízející širokou knihovnu ikon a grafických prvků, které můžeme vyhledávat např. podle setu, jejich stylu, barvy nebo formátu.

Většina ikon na Icons8 je dostupná pro volné užití bez nutnosti uvádění zdroje. Avšak některé ikony mohou mít licenci „Creative Commons“, která vyžaduje uvádění zdroje. Na výběr máme hned několik formátů pro stažení(png, svg…).

Web nabízí i různá rozšíření, např. pro Figmu, Photoshop a Illustrator, abychom s ikony mohli pracovat přímo v aplikaci.

Procházet ikony na Icons8.

Závěr

Zapomenout nesmíme ani na to, že i přesto, že jsou tyto obrázky dostupné zdarma, může být u některých nutné uvést zdroj, nebo si ověřit podmínky jejich užití. Je důležité respektovat autorská práva a licenční ujednání, abychom se vyhnuli možným problémům v budoucnu.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *