Odkud lze stahovat fonty zdarma pro váš web

Fonty hrají na webu opravdu důležitou roli, a na každé stránky se hodí jiné. Jejich výběr bychom proto rozhodně neměli podceňovat.

Existuje ohromné množství zdrojů, ze kterých lze čerpat jak prémiové, tak nezpoplatněné fonty. V dnešním článku se zaměříme na ty, které lze zdarma stáhnout a veřejně použít.

Výběr správného fontu

Kolik fontů na webu použít?

Obvykle se doporučuje používat dva druhy písma, které se navzájem doplňují. První může být například pro nadpisy, položky menu… a druhý pro zbylý obsah na webu.

V jakém formátu fonty stahovat?

Obvykle se setkáme s formáty .otf, .ttf, .woff a .woff2. WOFF (a jeho nástupce WOFF2) jsou komprimované formáty souborů vytvořené speciálně pro webové stránky.

Jako webové fonty lze samozřejmě použít i běžná písma OpenType (soubory TTF a OTF), ale takové použití se nedoporučuje, protože jsou soubory fontu výrazně větší (písma WOFF a WOFF2 oproti ostatním formátům obvykle nelze nainstalovat do počítače).

Jak je to s autorskými právy?

Většina písem má své vlastní právní podmínky, proto nejprve zkontrolujte, zda jsou písma, která používáte, určena pro osobní a komerční účely. Vždy si přečtěte licenční podmínky týkající se autorských práv!

Jak stáhnout font s českou diakritikou?

Aby písmo podporovalo českou diakritiku, nezapomeňte před stažením zaškrtnout „latin extended„.

Nejlepší místa, na kterých lze získat fonty zdarma

Níže si uvedeme šest nejpopulárnějších webů, na kterých lze sehnat fonty zdarma:

Google Fonts

Zřejmě nejznámější knihovna písmen, kterou defaultně používá hned několik WP šablon. Vybírat můžeme mezi více než 1600 fonty, které lze stáhnout, nebo vložit na web pomocí kódu.

Existuje také plugin, který přidávání Google fontů ještě více usnadňuje. Jedná se o „Fonts plugin„. Fonty bych však z hlediska rychlosti doporučoval hostovat na vašem webu.

Font Squirrel

Další skvělé místo, na kterém lze vybírat mezi stovkami bezplatných fontů. Stejně jako u Google Fonts je možnost vložit font na náš web pomocí kódu.

Font Space

Font Space se chlubí více než 30 000 bezplatných fontů. Oproti ostatním webům zde chybí podrobnější kategorie pro lepší filtrování.

1001FreeFonts

Název stránky („1001 bezplatných fontů“) může být trochu matoucí. Web sice začínal s 1001 fonty, ale postupem času své portfolio rozšiřoval. Dnes můžeme vybírat z více než 30 000 bezplatných fontů, a knihovna se nadále rozrůstá.

Písma si můžeme stáhnout jednotlivě, nebo je pomocí dostupného nástroje hromadně seskupit do jednoho zip souboru.

UrbanFonts.com

Urban Fonts nabízí až stovky písem. Kromě bezplatných jsou zde k dispozici také prémiové, za které je potřeba si zaplatit. Fonty jsou rozčleněné do přehledných kategorií, což nám usnadní rychlejší nalezení potřebných písem.

Simply the Best

Další z rozsáhlých knihoven, ve které najdeme jak bezplatné, tak prémiové fonty ke stažení. Bohužel je většina fontů dostupná pouze v zastaralém formátu TTF.

Pokud byste potřebovali zjistit, jaký font používá například vaše konkurence, jistě by se vám hodil nedávný článek „Jak zjistit, které fonty se používají na webu“ .

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *