Používejte ve WordPressu child themes!

Toto není návod, tutoriál, ani nějaké doporučení. To je to co by jste měli udělat pokaždé, když nainstalujete WordPress a vyberete si nějakou šablonu. Používejte child themes.

Nezáleží na tom, zda máte osobní blog, nebo eshop s tisíci produkty. Na ThemeForest a WordPress.org musí mít všechny šablony podporu child themes. Když si stáhnete balíček s koupenou šablonou, bude obsahovat i child theme. A pokud ne, požádejte někoho, aby ji vám udělal.

Je to jednoduché!

I když nebudete dělat žádné úpravy – nebo si to myslíte, prostě mějte aktivní šablonu child.

Proč?

Protože při každém update originální šablony si smažete všechny úpravy a změny.

Co je child theme?

Jednoduše řečeno, je to šablona, která si načítá potřebné soubory z rodičovské šablony. Samotná child theme může mít jen dva soubory – functions.php a style.css. Nic víc.

A není to zbytečné?

Není. Upravenou původní šablonu nebudete moci aktualizovat, pokud v ní uděláte nějaké změny a to ani v případě, že se objeví bezpečnostní problémy. Následně vám někdo nabourá váš web a to, že jste na začátku podcenili child theme se vám silně prodraží.

Já osobně od dnešního dne nebudu nikomu nic upravovat, nebo brát zakázky, na webech, kde není použitá child theme.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

14 Comments

 1. Marek Klusák

  Souhlas – ale možná to má malé úskalí v případě, že web již běží. Tedy typická situace, že si majitel nainstaluje šablonu, web pár měsíců funguje, a pak chce provést úpravy. Vytvořil jsem child šablonu, „abych to udělal správně“, v ní provedl patřičné změny, a aktivoval ji … a co se nestalo – tím se vyresetovaly všechny widgety a menu.

  Popravdě si ale nejsem jistý, jestli jsem něco udělal špatně, a nebo je to „feature“ tohohle postupu.

  Odpověď
 2. Musilda

  Všechna nastavení – widgety, menu a podobně se vztahují ke konkrétní šabloně. Child theme je jiné šablona, takže je potřeba toto nastavit znovu.

  Odpověď
 3. bradka

  Child theme je super, ale taky to není optimální. Jak píše Marek, člověk si musí zapamatovat nebo udělat screeny z nastavení v původní šabloně.

  Pokud dojde k zásadní změně original šablony, musím si child .php soubory upravit také, což když člověk není programátor, nebo nemá přesně zdokumentované co za změny v .php souborech udělal… Jak to řešíte, když v child theme nemáte pouze .css?

  Odpověď
  1. Musilda

   Přesouvám pouze nezbytné soubory, nic víc. Protože pak to procházet je na mrtvici.

   Odpověď
 4. Pavel

  A další věc jsou functions.php. Prošel jsem všechny postupy jak přepsat původní funkci, a žádný mi nefungoval, tak jsem stejně nakonec přepsal samotné functions.php v hlavní šabloně. K tomu by byl možná zajímavý napsat nějaký článek, pokud s tímto má někdo zkušenost.

  Odpověď
  1. Musilda

   Pokud je šablona child theme ready, což by měly být všechny z ThemeForest, tak je funkce v podmínce if function exist a pak jde přepsat. Pokud ne, tak vzít soubor z parent theme, zkopírovat funkci, jinak pojmenovat a nahradit původní vlastní funkcí.

   Odpověď
   1. Pavel

    Je možné napsat k tomu nějaký kratičký článek z ukázkou. Fakt by to pomohlo. Díky.
    Nejsem programátor, takže jsem to nahrazení z těch postupů na internetu zcela nepochopil. Jinak jsem se snažil postupovat jak píšeš.

    Odpověď
 5. Pavel

  Pro ty změny v aktualizované šabloně používám na projekt SVN v kombinaci s TortoiseSVN. Neřeší to všechny změny (databázi), ale jinak je to super věcička. A to ji používám tak z 15%.

  Odpověď
 6. Felix

  Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat. Pokud mám zakoupenou a nainstaovanou šablonu z ThemeForest, mohu změnit její název (tak, aby ve zdrojovém kodu byl např, nazev obchodu)? Od autora šablony chodí stále i updaty, tak by mne zajímalo, jestli by ty updaty chodily i po této změně. Moc děkuji za radu, případně odkaz někam, kde by byla tato problematika popsána. Děkuji, Felix

  Odpověď
  1. Musilda

   Dobrý den
   pokud změníte název šablony, bude se jednat o jinou šablonu. Pak se vám určitě přestane aktualizovat.

   Odpověď
 7. Feminess

  Dobrý deň,
  mám problém so šablónou z Theme Forest pod názvom Superlist. Chcela by som nejak nastaviť, aby mi kategórie ukazovalo pod mapou v kockách a nie hore v lište. Nikde som nenašla nastavenia ako to urobiť, prípadne ako ešte zmeniť rámiky dlaždíc v ktorých budú kategórie? Predstavujem si to nejak podobne ako na stranke jaspravim.sk. Veľmi mi tým pomôžete.
  Ďakujem :)

  Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *