Theme Frameworky pro WordPress

Framework pro WordPress je pojem, který je znám již dlouho, co vlastně frameworky jsou a jaké jsou výhody, či nevýhody použití při vytváření nových šablon a vzhledů?

Nejprve, co to framework jako takový je. Jedná se v podstatě o knihovnu připravených funkcí, které umožňují věnovat se vývoji aplikace a ne stále dokola vymýšlet již hotové funkce. Jedním ze známých frameworků je Nette. Dalo by se říci, že pro mnoho developerů je samotný WordPress framework.

Co se však myslí, pokud se řekne framework pro WordPress? Před chvíli jsem psal, že on samotný je vlastně framework. V Codexu se můžeme dočíst, že pod tímto pojmem jsou myšleny dvě věci.

1. Knihovna funkcí, která umožňuje jednodušší vývoj šablon.

2. Již hotová šablona, která je většinou navržena co nejuniverzálněji a z se odvozují další, takzvané child themes.

Používat, či nepoužívat?

To je ta správná otázka. Já osobně frameworky nepoužívám, ale občas se podívám na použité postupy, protože tvůrci nejsou žádná ořezávátka a dá se od nich hodně naučit.

Výhody:

Jasnou výhodou je, že odpadne nutnost vývoje vlastní struktury šablony a jejích funkcí. Potřebujete udělat například výpis článků na stránce? Nemá na to náhodou framework vlastní funkci? Má? Tak super a máme hotovo. Pokud je produkt dostatečně kvalitní a má dobrou dokumentaci, můžete se soustředit na vývoj pro koncového zákazníka.

Nevýhody:

Jste omezeni rozsahem knihovny a musíte se naučit postupy a „interface“ konkrétního producenta. Části kódu jsou také nepřenosné. Pokud vytvoříte nějakou funkci, která bude využívat funkce z frameworku, jinde ji nepoužijete. Pokud budete nuceni řešit problém, který není v knihovně obsažen, stejně se budete muset naučit funkce WordPressu.

Shrnutí:

Pokud nechcete být závislí na tom, zda knihovna obsahuje to co potřebujete a rádi máte naprostou kontrolu, nad vším co děláte, není framework pro vás vhodný.

Jestliže chcete produkovat šablony co nejjednodušším způsobem a nechcete se zdržovat vytvářením vlastních postupů, využijte framework. Uvidíte, že vás překvapí, jak snadno se dá taková šablona pomocí frameworku vytvořit.

Dá se říci, že každá šablona, kterou vytvoříte tak, aby jste ji později jen přepracovávali do jiných podob, je takový framework pro WordPress. Nezaměňovat s frameworky, jako jsou Zend, nebo Nette, to se opravdu nedá srovnávat.

Původně jsem zde chtěl článek ukončit, ale po shlédnutí videí, vyzkoušení několika „frameworků“, musím článek doplnit o můj pocit z toho co je vlastně vydáváno za WordPress frameworky. Téměř každé studio, které vytvoří šablonu a do ní umístí více funkcí a možností, jak nastavovat a upravovat šablonu, má svůj framework. Připomíná mi to situaci, kdy všechno je startup.

Všechny ty Drag and drop buildery a Non programing frameworks jsou jen souhrny widgetů a shortcodů, které „naházíte“ do rámce stránky. Podívejte se na některé šablony na Themeforest. Kolik mají možností nastavení a úprav. Směle by se daly také za frameworky označit. Takže celkový dojem po dokončení tohoto článku je rozčarování. Kromě Genesis mne neoslovil žádný produkt a v seznamu je uvádím, protože pro toho, kdo chce vytvářet šablony bez nutnosti znalosti kódu a programování, pro toho jsou přínosem. Já si framework představuji jinak. Takže za mne Genesis a pak dlouho nic.

Nejznámější frameworky pro WordPress

Genesis

Asi nejznámější framework pro WordPress, lze pro něj nalézt i řadu pluginů, na WordPress.org jsem jich našel více než 150. Cena je necelých 60 dolarů.

iBuilder framework

iBuilder je jeden z řady frameworků, které umožňují vytvoření vlastního vzhledu, bez nutnosti kódování a znalosti programování.

Headway

Drag and drop systém, který umožňuje vytváření šablon bez nutnosti kódování a programování. Dá se říci, že jste omezeni jen svou kreativitou.

MySiteMyWay

Tento systém, také umožňuje vytváření mnoha vzhledů a variant šablon, navíc má poměrně masívní zásobu shortcodů. Opět nemusít umět programovat a kódovat.

Pagelines

Další varianta drag and drop page builderu, vytvoříte si šablonu, jakou budete chtít.

Thesis 2.0

Jako poslední zde uvádím Thesis 2.0, který byl dlouhou dobu považován za nejlepší framework pro WordPress, ale nakonec ho v popularitě předstihl Genesis. Cena je 87 dollarů.

 

 

 

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

4 Comments

  1. Fanda

    Zdravím,
    nejsem vývojář a nehodlám nabízet šablony pro WordPress, ale i bych investoval do nějakého takového builderu, který by mi pomohl vytvářet vzhled pro pár webů postavených na WordPressu.
    Mohl byste doporučit z vlastních nebo blízkých zkušeností nějaký nejvhodnější ?
    Jak je to např. s češtinou, SEO na takto vytvořených stránkách ?
    Díky, F.

    Odpověď
    1. Musilda

      Dobrý den
      doporučuji Cherry framework. Sice je ze začátku trochu nepřehledný, ale pak se s ním dělá úplně skvěle.

      Odpověď
  2. kincade

    Ahoj mám jen jednu otázku,
    mám webové sránky a rád bych se zeptal když se na ně podíváš dala by se vytvořit šablona, která by vypadala stejně jako ty stránky a nebo musím respektovat wordpress a smířit se s tím, že ve wordpresu je to o něčem jiném?
    D|ostává mne k šílenství zobrazení menu, sice si ho nastavím kde chci, ale ono se mi zobrazí i jinde ted mluvím o Twenty Fourteen.
    Stačilo by mi využívat pouz dvě funkce a to možnost registrace na stránky, vytváření fotogalerii s komentářem a možná něco navíc, ale vzhled bych chtěl aby mi zůstal z mých stránek.
    Děkuku za odpověd na email

    Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *