WordPress 3.6 je oficiálně k dispozici

Přestože již delší dobu bylo možné testovat a zkoušet další verzi WordPressu, tentokrát s číslem 3.6, oficiálně byla uvolněna včera. Před uvedením byly avizovány některé novinky, často velmi očekávané. Především se jednalo o úpravu práce s post formáty, která se nakonec do nové verze nedostala. Co tedy můžeme od WordPress 3.6 očekávat?

Nová verze obsahuje novou šablonu, již tradičně nazvanou dle roku vydání, tedy TwentyThirteen, nový systém automatického ukládání postů, zamykání obsahu, lepší podporu vkládání audio a video, nově rozšířené o Spotify, Rdio a SoundCloud

Twentythiteen

Nová šablona byla vytvořena dle moderních trendů a je přizpůsobena především blogerům, kteří často používají multimédia, má být údajně jednosloupcová, ale po aktivaci tam sidebar zůstal. Na první pohled se mi moc nelíbí, ale uvidíme po pár dnech zkoušení.

Uzamčení obsahu a automatické ukládání článků

Automatické ukládání článků známe již z minulých verzí, ale nyní by měly být ukládány veškeré změny, takže ani v případě vypnutí počítače nepřijdete o provedenou práci. To je pozitivní.

Zajímavou novinkou je možnost uzamčení vlastního obsahu, což může být výhodné, pokud pracujete na webu, kde kromě vás publikuje více autorů.

Post formáty

WordPress již v sobě zabudovanou podporu post formátů má, ale vývojáři slibovali změnu používání, především při vytváření obsahu. Toho jsme se bohužel nedočkali a vylepšení post formátů se nakonec zmenšilo na přidání několika ikonek.

Změna vytváření a administrace menu

Další změnou, kterou obsahuje nová verze je rozdělení administrace menu na dvě záložky. Je to údajně vylepšení práce. Nejsem si úplně jistý, podle mého názoru to je spíše kosmetická záležitost a už se vidím, jak vysvětluji klientům, že musí přepínat záložky.

Vlastní menu vytváříte na záložce Edit Menus a na umístění menu se musíte přepnout na Manage Locations.

HTML 5 player

Doplněním WordPressu o HMTL5 player se vymaňuje systém ze závislosti na službách jako Youtube a Vimeo. Nyní můžete nahrát video přímo na web a vložit jej do příspěvku. Ale ruku na srdce, kolik lidí opustí známé CTRL+C a CTRL+V. V každém případě je to výhoda u webů, které vlastní player potřebují.

Revisions

Na závěr jsem si nechal asi nejlepší novinku, která v 3.6 je a tou jsou revize.

Pokud aktualizujete článek, můžete nad datem publikace vidět odkaz na revize, společně s jejich počtem. Po kliknutí se dostanete do nabídky, která vám umožní procházet všechny změny vytvořené v článku a pokud se chcete k nějaké vrátit, stačí ji jen vybrat a použít. Myslím si, že tímto vylepšením vývojáři WordPressu pomohli mnoha blogerům a revize se mi moc líbí.

V automatické aktualizaci zatím není čeština, ale kromě novinek vše ostatní přeložené je. Celkově tuto verzi nehodnotím moc přelomově, spíše se jedná o doplnění stávajícího systému, jedinou vyjímkou jsou revize.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

3 Comments

  1. Radek P.

    No ty revize jsou hezké. Právě jsem zjistil, že se mi manželka hrabala v mém článku. To ostatní jsou jen kosmetické úpravy. Ještě to prozkoumám.

    Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *