14 WordPress SEO pluginů pro váš blog

Aktualizováno 29.02.2024

WordPress je nejrozšířenějším systémem pro vytváření webových stránek a s ohledem na počet uživatelů, existuje pro něj řada pluginů zlepšujících SEO. Přestože již v základu se snaží WordPress co nejvíce uživatelům usnadnit práci, jsou k dispozici nástroje, ve formě pluginů, jenž nabízí buď komplexní řešení, nebo se jedná o specializované činnosti.

Těch nejznámějších je asi deset a v každé instalaci by měl být minimálně jeden komplexní plugin a podle požadavků majitele webu, i další doplňující. Zde je seznam všech, které považuji důležité, nebo zajímavé. Nejsou nijak speciálně seřazeny, ani doporučeny, každý ať si vybere to co vyhovuje jemu.

Seznam jednotlivých pluginů:

#1 WordPress SEO by Yoast

Jedná se o jeden z nejznámějších a nejkomplexnějších SEO pluginů pro WordPress vůbec. Obsahuje mnoho nastavení, která vám umožní nastavit například meta a titulky pro každou část webu, vygenerovat xml sitemap, nastavení trvalých odkazů, interních odkazů, propojení webu s Facebookem a Twitterem, upravovat .htaccess a robot.txt, optimalizovat RSS feed, nastavit drobečkovou navigaci a zároveň podporuje multisite instalaci. Je zde i možnost web propojit s nástroji pro webmastery(patří sem například Bing, Google, Pinterest…)

Funkce pluginu:

Stažení pluginu SEO by Yoast

#2 Rank Math SEO with AI SEO Tools

Rank Math je další komplexní plugin pro SEO ve WordPressu. Umožňuje správu titulků a tagů, úpravu meta descritption pro jednotlivé stránky, 404 monitor, editor .htaccess a robots.txt souborů, přesměrování, nastavení nofollow externím odkazům, drobečkovou navigaci, propojení s nástroji pro webmastery, podpora Headless CMS a především veškeré statistiky webu(pouze základní, pro pokročilou analýzu potřebujeme premium služby RankMathu).

V poslední době cílí RankMath především na AI SEO, chteré se chlubí lepšími funkcemi než-li má ChatGPT.

Dostupné moduly pro konfiguraci:

AI funkce RankMathu:

Mezi AI funkce RankMathu patří především návrh klíčových slov na základě obsahu webu, a generování různých textových polí dle našeho zadání.

Stažení pluginu RankMath

#3 The SEO Framework

Skvělý plugin, který je určený především pro blogy a mediální webové stránky, které pravidelně publikují nový obsah. Poskytuje uživatelsky přívětivé rozhraní, ve které lze urychleně přizpůsobit nastavení SEO webových stránek(jako jsou meta názvy a popisy, strukturovaná data…).

Dále zde můžeme nastavit sitemapu webu, robots-meta, propojení nástrojů pro webmastery, schéma, a nastavení sociálních médií.Analýza, trackování, ani monitorování chyb 404 bohužel není k dispozici.

Zmiňované funkce pluginu jsou zcela zdarma, osobně bych však sáhl spíše po alternativních možnostech, které poskytují daleko více funkcí.

Stažení pluginu The SEO Framework

#4 SEO plugin by Squirrly

Tento plugin umožňuje pomocí nastavení v administraci aktivovat například canonical links, vygeneruje xml sitemap, přidá Meta tagy, vlastní favicon a ikonku pro Apple zařízení, Facebook meta, přidá Twitter card, umožňuje vytvořit vlastní snippet pro hlavní stranu, vložení Google Analytic ID, Google meta verification code, Google+ profil, Bing meta code. Plugin je v angličtině a nepodporuje český jazyk.

Jak je vidět, zaměřuje se spíše na sociální sítě, k příspěvkům nepřidává žádnou možnost pro nastavení description, takže osobně bych ho volil spíše jako doplněk.

Stažení pluginu SEO by Squirrly

#5 All in one SEO

All in SEO pack je již stálice na nebi WordPress SEO pluginů. Než jsem narazil na Yoast a následně na Ultimate pluginy, považoval jsem ho za nejlepší produkt.

Občas mi vadilo, že automatické generování Meta tagů není zcela vydařené, ale jinak plugin obsahuje vše potřebné a bude dobrou volbou. Podporuje Google Analytics, Custom post types, canonical url, obsahuje nastavení Meta pro hlavní stranu, nastavení titulků, webmaster setting, Google+ nastavení, nastavení neindexování a samozřejmě u každého příspěvku vlastní nastavení titulku, description, keywords, robots noindex, nofollow a snippetu pro každý příspěvek.

Stažení pluginu All in one SEO

#6 SEOPress

Díky jednoduchému a zároveň obsáhlému nastavení pluginu se jedná o oblíbenou volbu jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Můžeme nastavit, jak budou vypadat náhledy webu na sociálních sítí, jako jsou Facebook, X (dříve Twitter), LinkedIn atd. Mezi funkcemi nechybí ani kanonická URL, strukturovaná data a další pokročilá SEO nastavení.

Mezi klíčové vlastnosti pluginu patří:

 • Vlastní vytváření XML sitemap
 • Správce přesměrování, který nám umožňuje nastavit přesměrování 301, 302 a 307
 • Integrace OpenAI pro automatické generování názvů tagů a meta popisů pomocí umělé inteligence
 • Podpora strukturovaných dat pro implementaci různých typů schémat na našem webu

Stažení pluginu SEOPress

#7 Blog2Social

Plugin usnadňuje autopostování, cross-promotion, plánování a automatické sdílení obsahu webu na sociální sítě, jako jsou Facebook, Twitter, Google Business Profile, LinkedIn, Instagram, Pinterest a mnoho dalších. Je kompatibilní s WooCommerce, Gutenbergem a dalšími. Pro vyzkoušení prémiových funkcí je k dispozici placená verze s 30denní zkušební verzí.

Stažení pluginu Blog2Social 

#8 Slim SEO

Ideální plugin pro začátečníky a méně znalé v oblasti SEO. Jednoduchá konfigurace však moc možností nenabídne. Jednoduchost spočívá v automatizaci. Po aktivaci pluginu jsou všechna nastavení povolená. Patří mezi ně například automatické generování meta nadpisů a popisků, meta robots, sitemapy, schémat…

Manuálně pak můžeme nastavit přesměrování, drobečkovou navigaci, nastavit obrázek pro sociální sítě, vložit kód do hlavičky, těla, a zápatí. Můžeme dokonce migrovat data z ostatních SEO pluginů včetně RankMath a Yoast.

Stažení pluginu Slim SEO

#9 Image Alt Text

Tento plugin projde všechny obrázky ve vašich článcích a přidá jim title a alt, pokud jej neobsahují, V nastavení si můžete určit, podle jakých pravidel se budou attributy upravovat. Využití tohoto jednoduchého, ale důležitého pluginu vidím například u koupě nějakého blogu, nebo stránek, kde tak nemusíte ručně upravovat každý obrázek zvlášť.

Stažení pluginu Image Alt Text

#10 SmartCrawl

Mezi hlavní funkce patří automatické vybízení Google k opětovnému prohledání našich stránek, vylepšené sdílení na sociálních sítích a analýza klíčových slov a obsahu v reálném čase.

Za velké plus považuji funkci, která po každém nově přidaném obsahu dá vědět Googlu, že je čas znovu prohledat naše stránky.

U každé stránky a příspěvku se nám zobrazí následující SEO(meta data…), čitelnost(doporučení pro správný kontrast barev), sociální média(přizpůsobení názvu, popisku, a obrázku) a pokročilá konfigurace indexování a přesměrování.

Stažení pluginu SmartCrawl

#11 Redirection

Jak již název napovídá, jedná se o jednoduchý plugin, který je navržen ke správě 301 přesměrování a opravě chyb 404. Díky tomu můžeme minimalizovat chyby v interních a externích odkazech a zlepšit tak pozici stránek ve výsledcích vyhledávání(SERP).

Plugin je zdarma, a oproti komplexním SEO pluginům nabízí mnoho nových užitečných nástrojů. Například nám umožní vytvářet hromadná přesměrování a sledovat jakékoli změny v trvalých odkazech článků a stránek. Dalšími funkcemi je možnost vynucení přesměrování z HTTP na HTTPS a přesměrování domény.

Stažení pluginu Redirection

#12 Easy Table of Contents

Jedná se o skvělý plugin, který v příspěvcích usnadní navigaci. Ke každému příspěvku automaticky přidává tabulku se stručným výpisem obsahu webu. Můžeme tedy nastavit, z jakých nadpisů bude výpis vytvořen(H1 – H6). Lze nastavit jak globálně, tak u každého příspěvku zvlášť.

Ukázka pluginu v praxi:

Stažení pluginu Easy Table of Contents

Plugin Broken Link Checker nám pomáhá najít a opravit nefunkční odkazy – jak interní, tak externí.

Mít nefunkční odkazy na svých stránkách může zhoršit uživatelský zážitek, což může negativně ovlivnit SEO a umístění webu ve výsledcích vyhledávání.

Naštěstí plugin Broken Link Checker může pomoci vyřešit tento problém.

Když plugin zjistí nefunkční odkazy, zobrazí URL nefunkčního odkazu, HTTP stavový kód (404, 410, atd.), kotvu textu (text, na kterém je odkaz umístěn) a stránku, na které se nachází. Díky tomu snadno odhalíme nefunkční linky, které můžeme následně jednoduše opravit.

Stažení pluginu Broken Link Checker

#14 Really Simple SSL

Usnadňuje přepnutí webových stránek z nezabezpečeného protokolu HTTP na zabezpečený HTTPS(pokud tak máme nastavené u poskytovatele webhostingu).

Stažení pluginu Really Simple SSL

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

6 Comments

 1. Marek L.

  Díky za tip na social metrics, väčšinu pluginov poznám aj používam. Podobné zoznamy s rôznym zameraním by si mohol robiť častejšie.

  Odpověď
  1. Musilda

   Díky za komentář, chystám se tento týden připravit přehled pluginů pro zrychlení WordPressu.

   Odpověď
 2. Pin

  Pouzivam WordPress SEO by Yoast, ale vo vytvorenej sablone sa mi nechce zobrazovat meta „description“. Vie mi niekto poradit co mam v sablone header.php zle?

  1) {
  echo ‚ – page ‚. $paged; }
  ?>

  Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *