Nejlepší pluginy pro WordPress (2024), které na vašem webu nesmějí chybět

Pluginy jsou jedním z největších benefitů WordPressu, proto by jejich výběr měl být důkladný. V současné době existuje více než 60 000 pluginů, ze kterých můžeme vybírat.

Správný výběr pluginů váš web může posunout na vyšší úroveň a získat si tím nové zákazníky a čtenáře.

V dnešním článku se podíváme na ty nejužitečnější pluginy, které by na vašem webu rozhodně neměly chybět.

Souhrn pluginů:

#1 All in One SEO

SEO by mělo být nedílnou součástí každého webu. Díky jeho správnému nastavení jsme schopni na váš web dostat více návštěvníků z vyhledávačů (tzv. organická návštěvnost).

Ze všech pluginů, co WordPress nabízí, je All in One SEO jedním z nejkomplexnějších řešení, které poskytne veškeré důležité funkce a nástroje ke zlepšení našeho on-page SEO. Pomůže nám například nastavit meta popis, klíčová slova, generovat XML sitemapy, propojit váš web s Google Search Console, optimalizovat jej pro sociální média a další.

Vývojový tým pluginu navíc neustále inovuje a přidává nové funkce SEO, které pomohou zlepšit skóre SEO. Oproti konkurenci nabízí plugin například funkci asistenta interních odkazů, která pomůže zautomatizovat proces interního propojení.

Pokud tedy hledáme co možná nejkomplexnější řešení SEO, tento plugin by mohl být jasnou volbou.

Jako každý jiný plugin má All in One SEO k dispozici také placenou verzi, která pak obsahuje například výkonnější funkce, jako je WooCommerce SEO, místní SEO, chytré schéma, pokročilé sitemapy, inteligentní přesměrování, schopnost detekce a oprav chyb 404, drobečková navigace a mnoho dalšího.

Mezi alternativy pluginu patří například RankMath, či YoastSEO.

Další články o SEO WordPressu najdete zde.

#2 WP Rocket

WP Rocket je jedním z nejpopulárnějších prémiových WordPress pluginů pro optimalizaci webových stránek zaměřený na vylepšení systému mezipaměti a optimalizaci souborů CSS a JavaScript. Kromě toho má širokou škálu dalších funkcí, mezi které spadá například:

 • Podpora CDN
 • Kritické CSS
 • Optimalizace médií
 • Čištění databáze
 • Odkládání načítání služeb třetích stran
 • GZIP komprese
 • Pokročilé nastavení webového formátu WebP pro obrázky

WP Rocket sice nabízí velké množství nástrojů, které dokáží nahradit hned několik dalších pluginů pro zrychlení, ale bohužel však plugin nenabízí žádnou „osekanou“ verzi zdarma, proto záleží pouze na nás, jestli se nám tato investice vyplatí.

Zjistěte také jak nákladné bude zrychlení vašeho WordPress webu.

V tomto článku naleznete alternativní, či neplacené pluginy se zaměřením na zrychlení WordPressu.

#3 WP Mail SMTP

WP Mail SMTP je jedním z nejlepších e-mailových pluginů. Nabízí například protokol e-mailů, ve kterém můžeme vidět podrobnou historii svých e-mailů odeslaných z ovládacího panelu WordPressu pomocí tohoto pluginu. Další důležitou funkcí je i možnost sledování odeslaných a neúspěšných e-mailů.

#4 SearchWP

Pokud na svém webu používáme například ACF, mohou být nově vytvořená vlastní pole (meta příspěvku) vyhledáváním WordPressu zcela ignorována! SearchWP poslouží k okamžitému vyhledání všech potřebných dat.

#5 Uncanny Automator

Tento plugin je známý pro automatizaci běžných tasků WordPressu bez nutnosti psát jakýkoli kód.

Mezi klíčové funkce pluginu patří:

 • Kompatibilita s ostatními pluginy: Bezproblémové spojení s mnoha WordPress pluginy.
 • Spouštěče (triggers) řízené uživatelem: Automatizace lze spustit požadovanými akcemi uživatele na webu.
 • V bezplatné verzi je k dispozici více než 350 automatizačních spouštěčů a akcí.

Hlavním cílem pluginu je tedy automatizovat pracovní postupy a předávat data mezi pluginy, weby a aplikacemi. Tyto automatizované procesy mohou vývojářům a správcům webových stránek ušetřit až stovky hodin času každý rok

#6 LiveChat

Tento plugin pomáhá udržovat návštěvníky na webu co nejdéle a poskytuje rychlé odpovědi na uživatelské otázky.

Kromě chatování svede plugin také odesílat personalizované zprávy na základě zvolených kritérií. Dále lze chatovacího bota použít jako kontaktní formulář pro offline zprávy nebo dokonce k tomu, abychom zákazníkům umožnili přihlásit se do našeho newsletteru.

Pokud tomu odpovídá cílová skupina uživatelů, a při správném nasazení, můžeme být schopni udržet návštěvníky na webu o něco déle, nebo zvýšit počty objednávek u eshopů.

#7 WPML

Ve WordPressu defaultně nelze nastavit multijazyčnost, proto přichází na řadu jeden z oblíbených pluginů pro překlad webu do jiných jazyků. Není jím nic jiného nežli WPML, který zajistí efektivní překlad webu do více jazyků za malý okamžik.

Lze nastavit automatický překlad webu, nebo jej můžeme manuálně přepisovat dle našich potřeb. WPML se pyšní enormní uživatelskou základnou, která zahrnuje více než milion aktivních instalací pluginu.

Plugin je kompatibilní s ACF, Elementorem, WooCommerce, Divi, Yoast SEO, Contact form 7…

Jako alternativu lze také použít například Weglot, Polylang a Loco Translate.

#8 WooCommerce

WooCommerce je jedním z nejpoužívanějších a nejmocnějších pluginů, který z našeho webu dokáže udělat eshop. Pokud tedy přemýšlíme nad prodejem zboží pomocí WordPressu, těžko bychom hledali lepší řešení. Mezi největší výhody patří škálovatelnost, podpora a mnoho custom doplňků. Plugin je navíc zcela zdarma!

Pokud jste se rozhodli pro tento plugin, mohl by pro vás být užitečný článek „Co potřebujete ke spuštění a provozování WooCommerce e-shopu v Česku“ a také komplexní návod pro úplné začátečníky „WooCommerce návod

#9 WPS Hide Login

Jedná se o jednoduchý plugin, který nastaví custom URL adresu pro přihlašovací stránku do administrace WordPressu.

Změnou přihlašovací stránky na jinou URL adresu můžeme snížit riziko neoprávněného přístupu. Útočníci tak budou mít náročnější práci při odhalování správné adresy webu pro přihlášení.

Defaultně je URL adresa pro přihlášení do WP následující: https://vas-web.cz/wp-login.php, a také https://vas-web.cz/wp-admin.

Další užitečné pluginy pro zabezpečení WordPressu najdete v článku „Velký průvodce bezpečností WordPressu„.

#10 Performant Translations

Tento jednoduchý plugin umožní efektivní načítání překladů, které dokáže zrychlit načítání webu.

Pokud naše webové stránky používají jiný jazyk než angličtinu, měli bychom při používání pluginu zaznamenat okamžité zvýšení rychlosti. Plugin stačí jednoduše aktivovat.

Porovnání způsobů načítání překladů WordPressu:

Více o pluginu Performant Translations se dozvíte zde.

#11 ACF – Advanced Custom Fields

Plugin ACF dodá WordPressu daleko větší flexibilitu. Po aktivaci budeme moci vytvářet vlastní pole, která se budou vyplňovat v administraci a následně zobrazovat na vybraných místech webových stránek.

Příkladem může být web restaurace, která na určitém místě zobrazuje jídelní menu. Díky ACF si definujeme nový typ příspěvků, kterým bude „pokrm“ a u každého příspěvku nastavíme vlastní nadpis, popis, cenu….

ACF nabízí licenci zdarma, a placenou verzi pluginu, která vyjde na nějakých $49 ročně. Pro základní účely však bohatě postačí nezpoplatněná verze pluginu, která se i tak stává mocným nástrojem WordPressu.

#12 Wordfence

Wordfence zajistí kompletní zabezpečení WordPressu. Mezi jeho nejdůležitější funkce patří Firewall, ochrana před Brute Force, skenování webu, jednoduché odstranění hrozeb, upozornění na neobvyklé soubory a provedené změny v souborech. dvoufázové ověření, přidání recaptcha do přihlašovacího formuláře, notifikace o hrozbách zasílané emailem…

Svými možnostmi se jedná o téměř bezkonkurenční nástroj, který nabízí většinu svých funkcí zcela zdarma.

Mezi alternativy pluginu patří Sucuri a Jetpack.

#13 WPForms

WPForms (více než 5 milionů aktivních instalací) je komplexní plugin pro tvorbu formulářů. Nabízí „drag and drop“ (forma přetahování bloků) editor, šablony a shortkódy pro zobrazení jednotlivých formulářů na webu.

Podporuje téměř všechny typy formulářů včetně těch pro přihlášení, registraci, newsletter… Kromě toho nabízí propojení se softwarem Stripe pro možnost placených formulářů.

Další funkcí, která stojí za zmínku je nástroj geolokace, který slouží k ukládání geolokačních dat o uživatelích a automatické doplnění adresy pomocí rozhraní Google Places API. Nechybí ani možnost anti-spamové techniky formulářů CAPTCHA.

#14 bbPress

Pokud se chystáte udělat ze svého WordPressu diskuzní fórum, tak plugin bbPress poskytne nejlepší řešení. Plugin umožňuje vytvářet libovolná fóra, témata, přehled odpovědí…

Pro fóra můžeme vytvořit vlastní registrační stránku, stránku pro výpis témat, rubrik…. Stačí pouze vytvořit novou stránku, a pomocí definovaných shortkódů zobrazit požadovaný obsah. Seznam všech shortkódu pro bbPress najdete zde.

#15 UpdraftPlus

Zálohování WordPressu je zásadním krokem pro zabránění ztrátě dat v případě selhání systému, selhání pevného disku, narušením zabezpečení, provedením nezvratných změn.

UpdraftPlus dokáže zálohovat jak manuálně, tak automaticky a lze v něm nastavit, kam se budou zálohy ukládat. V nastavení lze dále zvolit, čeho se bude záloha týkat. Nemusíme tedy nutně zálohovat celý web, ale pouze jednotlivé položky jako je databáze, pluginy, šablony, nahrané soubory…

V případě placené verze je na výběr více možností, mezi kterými je také možnost vytvořit dočasný klon webu na serverech UpdraftClone a další nastavení spojená s migrací.

Pokud bychom kromě zálohování chtěli web také bezplatně migrovat, lze použít alternativu v podobě WPvidid.

#16 Ultimate Blocks

Plugin Ultimate blocks nabízí rozšíření Gutenbergu a poskytne další užitečné bloky pro tvorbu webových stránek. Mezi bloky lze nalézt například časovou linii, grid příspěvků, slider, table of content (obsah stránky)…

Ihned po aktivaci můžeme přejít na editaci stránky/příspěvku a v blocích by se nám tyto nové bloky měli automaticky zobrazovat.

Alternativou pluginu je Spectra.

#17 Booking Calendar

Booking Calendar patří mezi nejlepší rezervační pluginy dostupných ve WordPressu. Plugin má více než 60 000 aktivních instalací a nabízí spoustu funkcí (i v nezpoplatněné verzi).

Vložení kalendáře je velmi jednoduché, protože plugin přináší vlastní vlastní Gutenberg blok, který lze použít na stránce nebo v editoru příspěvků. Backend v panelu WordPressu je uživatelsky přívětivý a poskytuje přehled jednotlivých kalendářů, kde lze zobrazit a spravovat domluvené schůzky.

V samotném kalendáři můžeme stanovit nedostupné dny a vlastní výběry času, nastavení CAPTCHA (antispamová protekce), a funkce automatického vyplňování polí (funguje pouze pro přihlášené uživatele).

V sekci „formuláře“ lze přizpůsobit formulář pro odeslání rezervací. Velké plus je podpora integrace kalendáře Google.

#18 WP Activity Log

WP Activity Log je jedním z nejlepších pluginů pro sledování aktivit uživatelů a monitorování WordPressu v reálném čase.

Díky tomu můžeme například kontrolovat produktivitu uživatelů, snadno vyřešit vzniklé problémy, nebo sledovat, co všichni uživatelé na webu dělají. Dalším plusem je snadné zjištění podezřelého chování dříve, než dojde k bezpečnostním problémům. Rozšíření jde ruku v ruce s pluginem „Website File Changes Monitor„, který dokáže kromě aktivity v administraci WordPressu sledovat také změny v souborech samotných.

V nastavení pluginu WP Activity Log můžeme zvolit:

 • Jak často se mají logy o úpravách uchovávat
 • Jaké uživatele (nebo role) chceme ze sledování vynechat
 • Automatické zasílání notifikací o dění na webu.

Pokud tedy potřebujeme mít nad webem a uživateli samotnými co největší přehled, plugin nám ho s přehledem poskytne.

#19 GiveWP

Plugin GiveWP umožňuje přijímat dotace v podobě formulářů. V nastavení lze stanovit cíl, kterého je potřeba dosáhnout, nastavit několik možností pro zadání darované částky…

Ukázka sbírky:

Pro funkčnost je potřeba nejprve nastavit platební bránu (podpora platební metody Stripe a PayPal).

#20 Image Hotspot

Jednoduchý plugin, ve kterém můžeme zvolit obrázek a nastavit na něm responzivní přichycené body pro jeho popis. Každý vytvořený obrázek dostane svůj vlastní shortkód, pomocí kterého jej můžeme zobrazit kdekoliv na webu.

Ukázka (každý prvek byl do obrázku přidán zvlášť a obsahuje svůj obsah. Obrázek i umístění bodů se chová responzivně):

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *