Nastavení WordPressu pro AMP – Accelerated Mobile Pages

AMP je virální pojem poslední doby a to nejen ve světě WordPressu. A protože se tento projekt Google, stále více prosazuje, podíváme se, jak AMP použít ve WordPressu.

Nejprve, co to AMP je.

Se stále intenzivnějším používání mobilních zařízení, řeší se neustále rychlost načítání stránek. A Google přišel s tím, že pro obsahové weby, vytvoří nový standart, který oseká všechny, z jeho pohledu nedůležité věci a čtenáři dodá, více méně prostý text.

A pro podporu svého záměru, představil Ampproject – Accelerated Mobile Pages.

Díky AMP dokážete čtenářům nabídnout „zjednodušené“ stránky, s omezenou množinou html tagů a pouze s jednou oficiální JS knihovnou. Tvůrci si od toho slibují větší komfort, pro čtenáře.

Již z podstaty projektu je vidět, že weby, které se spoléhají na javascript, jako jsou například eshopy, nemohou AMP stránky nabízet. Zároveň je asi nepotkáme na magazínech, jejichž jediný příjem je nějaké zobrazování reklamy. Ta totiž na AMP stránce nebude.

A protože je musilda.cz nevýdělečný web, AMP stránky zobrazuje – viz. Školení WooCommerce.

Jen pro pořádek – těch několik reklam, které tu mám, zaplatí za rok hosting webu a doménu, takže případné ztráty mne vůbec netrápí. Osobně si myslím, že toto bude největší překážka pro zavádění AMP v praxi.

Než se podíváme, na to, jak připravit WordPress web na AMP, dva odkazy na české články:

AMP opravuje a zároveň rozbíjí World Wide Web

AMP HTML

AMP a WordPress

Ještě, že máme Automattic, firmu, která „nestojí“ za WordPressem.

Pánové z této firmy vytvořili plugin, který jednoduše (z našeho pohledu), vytvoří AMP varianty publikovaných článků.  Plugin najdete na GitHub, nebo v repositáři na WordPress.org:

https://github.com/Automattic/amp-wp

https://wordpress.org/plugins/amp/

Stačí jej nainstalovat a okamžitě máte na nové url, k dispozici AMP variantu obsahu.

Pokud máte článek na url:

„http://musilda.cz/20-uzitecnych-sql-prikazu-pro-wordpress/“

jeho AMP verzi najdete na:

„http://musilda.cz/20-uzitecnych-sql-prikazu-pro-wordpress/amp/“

Neznamená to, že automaticky se budou zobrazovat jen AMP verze článků, ty budou nabízeny, jen konzumentům AMP obsahu, které vám Google pošle.

Navíc, plugin nepodporuje stránky a výpisy článků, pouze samotné články.

Závěrem, ještě důležitá informace, pokud používáte Yoast SEO plugin, tak ten dává u AMP článků špatná meta data. Proto by jste měli nainstalovat Glue for Yoast SEO and AMP, který tento problém řeší.

Předpokládá se, že úprava bude vložena do hlavního pluginu, ale ne dříve, než za několik měsíců.

https://wordpress.org/plugins/glue-for-yoast-seo-amp/

 

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

3 Comments

  1. David Biňovec

    Zároveň je asi nepotkáme na magazínech, jejichž jediný příjem je nějaké zobrazování reklamy.

    Obávám se, že toto tvrzení není zcela přesné. Na projektu AMP se podílelo větší množství vydavatelů ( kupříkladu: Guardian News & Media, Vox Media, The New York Times, Hearst a další ) a ti si, jak správně píšeš, nedokáží web bez reklamy představit.

    Proto AMP nabízí tag amp-ad s podporou reklamních sítí (namátkou Doubleclick, AdSense a další) a možností servírovat reklamy z vlastní domény. Reklamy se zobrazují v sandboxovaném iframe namísto přímého načítání JavaScriptu. JavaScriptu je AMP, jak jsi správně uvedl, zakázaný.

    V článku mi ovšem chybí to hlavní, proč má být AMP tak rychlý. A sice možnost cachování AMP stránek. Google sám nabízí komukoli zdarma využívat svou cache a projekt je připraven tak, aby AMP šlo cachovat i přímo u ISP.

    Ještě, že máme Automattic, firmu, která „nestojí“ za WordPressem.

    Ano :D

    Je naším cílem umožnit lidem po celém světě svobodně publikovat a když se Google ozval se svým projektem, bylo celkem logické podílet se na něm. Namísto toho, abychom AMP začali podporovat pouze na WordPress.com a s velkou slávou to oznámi ve stejný den jako Google, vytvořili jsme plugin, který lze nainstalovat na každou WordPress instalaci a v ten samý den jej uvolnili na GitHubu a do repositáře na WordPress.org se dostal o den či dva později.

    Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *