25 pluginů pro zrychlení vašeho WordPressu

WordPress je výborný systém, poměrně jednoduchý, snadno rozšiřitelný a existuje pro něj spousta doplňků. S tím jak uživatelé své stránky rozšiřují, přidávají jeden plugin na hodnocení článků, další plugin na výpis podobných článků a tak dále, zvětšuje se zatížení databáze, načítá se stále více řádků kódu a pokud se k tomu přidá nevhodně napsaná šablona, může se načítání vašeho blogu protáhnout na neúnosnou dobu. Naštěstí existuje i řada pluginů, které tento problém řeší a mohou vám pomoci zrychlit chod vašich stránek. Samozřejmě, že rychlost stránek ovlivňují i jiné faktury, jako například hosting, ale tím se v tomto článku zabývat nebudu.

Cache pluginy

WP Super Cache

Jeden z nejznámějších pluginů, který je doporučován mezi několika základními, jenž by jste měli aktivovat po instalaci WordPressu. WP Super cache vytváří r dynamicky generovaných stránek html soubory a ty pak zobrazuje návštěvníkům vašeho webu. Každý kdo není přihlášen a nepřidává komentář, uvidí html stránku.

Download pluginu

Quick Cache

Quick Cache funguje podobně, jako WP Super cache, tedy vytváří otisky (cache) stránek, ale na rozdíl od něj, cachuje i administraci, login stránku,umožňuje nastavit URI patterns, které nebudou cachovány a nastavení je i pro User-Agents, pro které chcete cacování vypnout.

Download pluginu

W3 Total cache

Toto je zřejmě nejlepší plugin, který je k dispozici, doporučuje ho řada hostingových společností a soupis společností, které ho využívají je impozantní. Plugin podporuje mobilní zařízení, cachuje stránky, články, kategorie, výsledky vyhledávání, css a javascriptové soubory, jak interní, tak načítané z externích zdrojů.

Download pluginu 

DB Cache Reloaded Fix

DB Cache reloaded fix nevyužívá pro zrychlení načítání stránek cacheování souborů, ale databázových dotazů. Což je odlišný přístup, než u předchozích pluginů a autor tvrdí, že jeho způsob je lepší, než například u WP Super cache.

Download pluginu

WP Widget cache

Tento plugin je v podstatě stejný jako ostatní pluginy, ale na rozdíl od nich se zaměřuje jenom na widgety. To může být samozřejmě nepodstatné, když máte blog s jedním sidebarem a minimální návštěvnost. V poslední době se však stále více setkávám se vzhledy, které mají hlavní stranu webu vytvořenou pomocí widgetů, jako například zde http://tvujden.cz/, kde je použita šablona Atlantic. Zde bych viděl smysl v použití tohoto pluginu.

Download pluginu

Facebook Fan box cache

Zajímavý doplněk pluginů jako je WP Super cache. Urychluje načítání Facebook fan boxů, které dost často zpomalují web až na nesnesitelnou úroveň.

Download pluginu

Optimalizace obrázků

EWWW Image Optimizer a CW Image Optimizer

Umožňují optimalizovat velikost obrázků již při jejich nahrávání a zároveň i velikost obrázků nahraných v minulosti. Také můžete převádět obrázky do formátu s menší velikostí. EWWW navíc spolupracuje s NextGen gallery.

Download EWWW image optimizer

Download CW image optimizer

WP Smush.it

Tento plugin zmenší velikost všech vašich obrázků bez toho, aby utrpěla jejich kvalita. Po aktivování funguje automaticky pro nové obrázky, u starších obrázků stačí jít do Media library a zvolit úpravu.

Download plugin

jQuery Image Lazy Load WP a Lazy Load

Tyto dva pluginy mají identickou funkci, záleží jen na vás, jaký si vyberete. Oba umožňují nenačítání obrázků v článku, které jsou mimo obrazovku. Pokud si tedy čtenář neposune článek na obrazovce níže, načtou se jen obrázky viditelné. Což je perfektní při zobrazování obsáhlých článků s mnoha obrázky.

Lazy load download

jQuery image lazy load download

Optimalizace databáze

S tím jak používáte různé pluginy, šablony, píšete články, zkrátka používáte WordPress, do databáze se ukládají různá data a poměrně hodně pluginů po sobě „neuklízí“. Klasickým příkladem jsou různé options, které tabulku databáze nafouknout do enormních rozměrů. S tím se také zpomaluje rychlost stránek. Následující pluginy vám pomůžou databázi optimalizovat. Před použitím jakéhokoliv z těchto pluginů, doporučuji zálohovat databázi.

WP Database Optimizer

Tento plugin jednoduše projde databázi a odstraní všechny přebytečné prvky. Nedávno jsem se setkal s pluginem pro vytváření newsletterů a po odinstalaci nechal v databázi pět tabulek. Databaze optimizer odstraní i pozůstatky smazaných článků a neaktivních nastavení.

Download plugin

WP-Database-Optimizer-Tools

Podobný nástroj jako předchozí plugin, na rozdíl od něj má však přehlednější a podrobnější administraci a můžete vidět ovlivněné tabulky.

Download plugin

WP-Optimize

Plugin opět odstraňuje zbytečná data v databázi, navíc však umožňuje jednoduše odstranit komentáře označené jako spam, nebo neschválené komentáře. Což určitě ocení každý, kdo se snaží vyčistit zaspamovaný web. Sice smažete všechny neschválené komentáře, ale když se kácí les, létají třísky.

Download plugin

WP Database Cleaner

Opět obdoba předchozích pluginů, odstraňuje revision post, posty v koši, neschválené komentáře, komentáře v koši, či ve spamu, nepřiřazené tagy, kategorie bez článků.

Download plugin

Simple Optimizer

Free verze premium pluginu, který v placené verzi umí navíc plánovat automatickou optimalizaci, zasílat informační email o dokončení a především zvládá optimalizaci databáze pro Multisite WordPress.

Download free plugin

Premium plugin

WP Sanitize : Auto WordPress Optimizer Plugin

Tento plugin opět odstraňuje přebytečná data z databáze, ale kromě toho prochází například obsah postů a odstraňuje zbytečné citace, nebo odstraní html znaky z autorova profilu.

Plugin download

WP Clean Up

Další z řady pluginů, který prochází databázi a odstraňuje zbytky po smazaných postech, neschválené komentáře, atd… Uvádím ho zde především pro to, že má poměrně přehlednou administraci a především je autorem aktualizovaný.

Plugin download

WordPress Database Reset

Jako poslední uvádím plugin, který zcela nesouvisí se zrychlením WordPressu, ale je to dobrý nástroj pro všechny tvůrce pluginů a šablon. Tento plugin jednoduše nastaví databázi na původní hodnoty po instalaci.

Download pluginu

Další pluginy

Options Optimizer

Tento výborný plugin projde a odstraní všechny nepotřebné options, které po sobě mohly zanechat šablony a odinstalované pluginy. Zároveň zastaví načítání nepotřebných option, například pokud nebude plugin aktivní.

Download pluginu

NextGEN Gallery Optimizer

Tento plugin povolí načítání scriptů pro NextGEN gallery, pouze pokud stránka obsahuje shortkód pro zobrazení galerie. I to vám může zrychlit stránku.

Download pluginu

JS & CSS Script Optimizer

Tento script seskupuje vkládané javascriptové a css soubory do jednoho souboru a snižuje tak náročnost načítání. Také je možné přesunout načítání scriptů do patičky.

Download plugin

WP Minify

Obdobný plugin, jako předchozí, tedy zmenšuje velikost nahrávaných js a css souborů. Oproti předchozímu má lepší administraci. Detekuje a odstraňuje duplicity.

Download plugin

WP-Compress-HTML

Tento plugin zmenšuje velikost html souborů odstraněním mezer, prázdných znaků a znaků pro nové řádky. Díky tomu se bude vaše stránka načítat rychleji.

Download plugin

 

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

9 Comments

  1. Hobík

    Zajímají mě ty cachovací pluginy. Už jsem měl web na hostingu,kde to šlapalo opravdu pomalu a než jsem ho dokončil a přestěhoval na hosting s rychlými disky, tak plugin pomohl. Použil jsem WP Super Cache.

    Odpověď
  2. Aleš Náprstek

    Osobně používám WP Super Cache (zde člověk musí vědět, jak ho nastavit, jinak může být rychlost stránek i větší, než před nasazením, ale jinak dobrý pomocník) a WP Clean Up (super pomocník, pokud se člověk nechce neustále přihlašovat do phpMyAdmina). Zbytek nemohu ohodnotit.

    Odpověď
    1. Martin

      Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či by ste mi nemohli poradiť základné nastavenia pre spomínaný plugin WP Super Cache. Ďakujem.

      Odpověď
      1. Musilda

        Dobrý den
        nejsem si vědom, že by bylo nutné ten plugin extra nastavovat.Vždy jsem ho jen aktivoval a hotovo.

        Odpověď
  3. Musilda

    Můžu doporučit Facebook fan box cache a Lazy load, oba jsou super hlavně u větších webů a mám je vyzkoušené. Kolikrát si chci přečíst začátek článku, abych věděl, o čem to je a než se načtou všechny obrázky, tak je to na zbláznění.

    Odpověď
  4. Tomáš

    Ahoj, jen se zeptám s WP začínam a používám Visual Composer, který mi ale u některých prvků zpomalí tak, že mi vyskočí tabulka s čekaním na odezvu stránky.
    Je nějaký plugin který pomůže od tohoto problému?.
    Strašně to zdržuje a já pak místo toho abych se něco naučil sedím před notbookem a koukám na načítání onoho prvku pluginu.

    Odpověď
  5. Jirka

    Ahoj. Sice je to starší článek, ale zkusím se zde zeptat.

    Právě se snažím zprovoznit eshop na Woocommerce (svůj první) a mám velký problém s načítáním webu. Nevím, jestli je to nějakým nastavením, o kterém nevím, nebo je to samotnou šablonou (šablona Kalista z themeforest), ale pokaždé když zadám do prohlížeče adresu webu, trvá její načtení strašně dlouho. Vždy se mi totiž načítají úplně všechny obrázky, které jsou na webu nahrány. Přitom na úvodní stránce je nemám.
    Zkusil jsem obrázky zmenšit pomocí pluginu WP Smush.it, používám plugin jQuery Lazy Load, ale je to téměř beze změny. Při otevření úvodní stránky se mi načítá přes 100 MB obrázků.
    Neví prosím někdo, jak se s tímto vypořádat?
    Zde jsou výsledky testů – http://www.webpagetest.org/result/160320_5X_VBZ/ , http://tools.pingdom.com/fpt/#!/etxwCe/http://bimbac.cz

    Odpověď
  6. Daniel Kovalčík

    Já mám dobrou zkušenost s pluginy Autoptimize, wp super cache a smush. Co jsem četl, tak opravdu mezi ty nejlepší patří W3 Total cache, ale už je placený, takže je potřeba si promyslet, jak moc je to opravdu potřeba.

    Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *