25 pluginů pro zrychlení vašeho WordPressu

Aktualizováno 01.03.2024

WordPress je výborný systém, poměrně jednoduchý, snadno rozšiřitelný a existuje pro něj spousta doplňků. S tím jak uživatelé své stránky rozšiřují, přidávají jeden plugin na hodnocení článků, další plugin na výpis podobných článků a tak dále, zvětšuje se zatížení databáze, načítá se stále více řádků kódu a pokud se k tomu přidá nevhodně napsaná šablona, může se načítání vašeho blogu protáhnout na neúnosnou dobu.
Naštěstí existuje i řada pluginů, které tento problém řeší a mohou vám pomoci zrychlit chod vašich stránek. Samozřejmě, že rychlost stránek ovlivňují i jiné faktury, jako například hosting, ale tím se v tomto článku zabývat nebudu.

Cache pluginy

Cachování dokáže ukládat statický obsah webových stránek(HTML, CSS, JS…) do mezipaměti, čímž sníží potřebu opakovaného generování obsahu během načítání stránky. Cachování tedy vede k rychlejšímu načítání stránek a nižší zátěži serveru.

WP Rocket

Co se optimalizace jako takové týče, je WP Rocket jasnou volbou. Bohužel však nenabízí žádnou demo verzi zdarma.

Cena WP Rocket může někomu připadat vyšší, ale v tomto případě se vyplatí připlatit si, protože kromě cachování nám WP Rocket přináší hromadu dalších funkcí, které dokáží nahradit hned několik rychlostních pluginů.

Mezi těmi nejdůležitějšími funkcemi je i odložení načítání vedlejších skriptů, lazy loading, caching, GZIP, předběžné načítání…

Stáhnout plugin WP Rocket

WP Super Cache

Jeden z nejznámějších pluginů, který je doporučován mezi několika základními, jenž by jste měli aktivovat po instalaci WordPressu. WP Super cache vytváří r dynamicky generovaných stránek html soubory a ty pak zobrazuje návštěvníkům vašeho webu. Každý kdo není přihlášen a nepřidává komentář, uvidí html stránku.

Stáhnout plugin WP Super Cache

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache je jedním z oblíbených a bezplatných cachovacích pluginů. Nad konkurencí vyniká v tom, že svou práci odvádí neuvěřitelně dobře. Oproti placenému WP Rocket sice nemáme tolik možností, ale pokud hledáme alternativu zdarma, pak je toto skvělá volba.

Stáhnout plugin WP Fastest Cache

W3 Total cache

Toto je zřejmě nejlepší plugin, který je k dispozici, doporučuje ho řada hostingových společností a soupis společností, které ho využívají je impozantní. Plugin podporuje mobilní zařízení, cachuje stránky, články, kategorie, výsledky vyhledávání, css a javascriptové soubory, jak interní, tak načítané z externích zdrojů.

Stáhnout plugin W3 Total cache

LiteSpeed Cache

Plugin kromě cachování dokáže zmenšit a sloučit CSS a JS soubory, odložit načítání obrázků(lazyloading), automaticky optimalizovat obrázky a mnoho dalšího. To, co odlišuje LiteSpeed Cache od ostatních pluginů, je, že pracuje na úrovni serveru, což je rychlejší než mezipaměť na úrovni PHP.

Stáhnout plugin LiteSpeed Cache

NitroPack

NitroPack není jen cachovací plugin, ale poskytuje kompletní platformu pro optimalizaci rychlosti webových stránek.

Plugin nabízí globální CDN, různé typy cachování, zmenšení velikosti souborů, kompresi, optimalizaci obrázků, poskytuje obrázky ve formátech jako je SVG, přednačítání DNS, odkládání JavaScriptu atd.

Některé optimalizace běží na jejich serverech, což snižuje vytížení vlastního serveru.

Všechny tyto změny mohou zlepšit především TTFB a minimalizovat práci hlavního vlákna a další.

Stáhnout plugin NitroPack

Cache Enabler

Jedná se o velmi jednoduchý cachovací plugin, který se dá nastavit již během několika minut.

Přichází s možností nastavení doby expirace cache, nastavení minifikace a několika dalšími volbami. Kromě toho je plugin omezený na funkcích, a pro plný potenciál je zapotřebí sáhnout po dalších možnostech kompatibilních s touto službou(perfektně funguje s pluginem Autoptimize).

Stáhnout plugin Cache Enabler

Comet Cache

Plugin, který doporučuje samotný poskytovatel webhostingu Wedos. Pokud tedy provozujete web na hostingu zmiňovaného poskytovatele, může se jednat o nejlepší řešení.

Nastavení pluginu poskytuje podrobná vysvětlení funkcí, což z Comet Cache činí vhodnou volbu pro začátečníky, kteří nejsou obeznámeni s cachováním.

Pro některé funkce, které jsou výše zmíněnými pluginy poskytovány zdarma, budete muset zakoupit Comet Cache Pro(například komprese HTML a schopnost ukládání mezipaměti přihlášených uživatelů).

Stáhnout plugin Comet Cache

Optimalizace obrázků

Optimalizace obrázků je jedním z nejdůležitějších věcí při zrychlování webových stránek. Obrázky bychom měli na webu zobrazovat ve správném formátu, velikosti, rozlišení…

Manuální optimalizace by mohla na větších webech zabrat mnoho úsilí, proto existují pluginy, které nám s tímto problémem efektivně pomůžou.

EWWW Image Optimizer a CW Image Optimizer

Umožňují optimalizovat velikost obrázků již při jejich nahrávání a zároveň i velikost obrázků nahraných v minulosti. Také můžete převádět obrázky do formátu s menší velikostí. EWWW navíc spolupracuje s NextGen gallery.

Stáhnout plugin EWWW image optimizer

WP Smush.it

Tento plugin zmenší velikost všech vašich obrázků bez toho, aby utrpěla jejich kvalita. Po aktivování funguje automaticky pro nové obrázky, u starších obrázků stačí jít do Media library a zvolit úpravu.

Stáhnout plugin WP Smush.it

Imagify

Mezi nejužitečnější funkce tohoto pluginu patří tzv. Bulk Optimization, neboli hromadná optimalizace.

Imagify nabízí většinu svých funkcí zdarma a hlavní limitací je počet optimalizovaných obrázků. Více o tomto pluginu a jeho nastavení se dozvíte v tomto článku.

Stáhnout plugin Imagify

ShortPixel

Plugin ShortPixel je skvělý nástroj pro optimalizaci obrázků a převod jejich formátů na rychlejší(WebP/AVIF). Nově importované obrázky jsou automaticky optimalizovány a jsou plně kompatibilní s galeriemi, slidery a eCommerce pluginy. Zjistit více

Stáhnout pluginu ShortPixel

Optimalizace databáze

S tím jak používáte různé pluginy, šablony, píšete články, zkrátka používáte WordPress, do databáze se ukládají různá data a poměrně hodně pluginů po sobě „neuklízí“.

Klasickým příkladem jsou různé options, které tabulku databáze nafouknout do enormních rozměrů. S tím se také zpomaluje rychlost stránek. Následující pluginy vám pomůžou databázi optimalizovat. Před použitím jakéhokoliv z těchto pluginů, doporučuji zálohovat databázi. Návod na manuální, nebo automatickou optimalizaci databáze najdete v článku „Jak vyčistit databázi WordPress webu„.

WP-DBManager

Tento plugin kromě optimalizace zvládne i opravovat vzniklé chyby, vytvářet zálohu databáze… Můžeme zde také nastavit automatickou údržbu databáze včetně její zálohy.

Stáhnout plugin WP-DBManager

WP-Optimize

Plugin opět odstraňuje zbytečná data v databázi, navíc však umožňuje jednoduše odstranit komentáře označené jako spam, nebo neschválené komentáře. Což určitě ocení každý, kdo se snaží vyčistit zaspamovaný web. Sice smažete všechny neschválené komentáře, ale když se kácí les, létají třísky.

Stáhnout plugin WP-Optimize

Advanced Database Cleaner

Opět obdoba předchozích pluginů, odstraňuje revision post, posty v koši, neschválené komentáře, komentáře v koši, či ve spamu, nepřiřazené tagy, kategorie bez článků…

Stáhnout plugin Advanced Database Cleaner

WP Sweep

WP-Sweep je jednoduchý a efektivní plugin, který slouží pouze pro úklid databáze. Zaměřuje se na oblasti jako jsou komentáře, metadata příspěvků a revize.

Stáhnout plugin WP Sweep

Smart Cleanup Tools

Stejně jako u mnoha jiných pluginů pro WordPress platí, že nejlepší je instalovat ty pluginy, které zahrnují více funkcionalit. Smart Cleanup Tools je toho příkladem.

Představuje totiž sadu nástrojů pro kompletní optimalizaci databáze s téměř 40 různými nastaveními. V tomto případě se však jedná o prémiový plugin, za který musíme zaplatit minimální částku 25 $.

Stáhnout plugin Smart Cleanup Tools

WP Cleaner Pro

Další z komplexních prémiových pluginů, který je cenově dostupný. Jedná se o okamžité řešení pro čištění s plánovacími nástroji a zálohou celé databáze. Nástroj dokáže vyčistit přes 25 typů položek.

Stáhnout plugin WP Cleaner Pro

WordPress Database Reset

Jako poslední uvádím plugin, který zcela nesouvisí se zrychlením WordPressu, ale je to dobrý nástroj pro všechny tvůrce pluginů a šablon. Tento plugin jednoduše nastaví databázi na původní hodnoty po instalaci.

Resetovat můžeme všechny, nebo pouze vybrané tabulky jedním kliknutím. Plugin je jednoduchý na používání a umožňuje vytváření záloh databáze v případě vzniklých problémů.

Stáhnout pluginu WordPress Database Reset

Další pluginy

WP Super Minify – minifikace HTML, CSS a JS

Plugin pomáhá zrychlit načítání stránek tím, že kombinuje, minifikuje a ukládá do mezipaměti soubory HTML, inline CSS a JavaScript. Soubory s kompaktní velikostí se tedy načítají rychleji.

Stáhnout pluginu WP Super Minify

SiteGround Optimizer – minifikace, komprese a lazy loading

Plugin uživatelům umožní provádět pokročilou optimalizaci rychlosti pomocí minifikace(HTML, CSS a JS), komprese obrázků a lazy loadingu.

Stáhnout plugin SiteGround Optimizer

WP Minify – zmenšení velikosti souborů

Tento plugin zmenšuje velikost HTML souborů odstraněním mezer, prázdných znaků a znaků pro nové řádky. Díky tomu se bude vaše stránka načítat rychleji.

Stáhnout plugin WP Minify

Autoptimize – doplněk k cachovacím pluginům

Plugin Autoptimize sám o sobě nepřináší nějaké skvělé výsledky. Na druhou stranu je skvělým doplňkem některých dalších pluginů pro optimalizaci rychlosti webových stránek.

Autoptimize neoptimalizuje obrázky, nedokáže cachovat, ani nedisponuje žádnými dalšími optimalizačními funkcemi.

Skvělý je naopak v tom, že umí dokonale minimalizovat CSS a optimalizovat JS, včetně HTML.

Stáhnout plugin Autoptimize

Unbloater – úklid WordPressu

Unbloater je zajímavý minimalistický plugin pro úklid nástěnky WordPressu a kódu stránky od zbytečných prvků. Využívá převážně filtry a akce k dosažení rychlých výsledků.

Kromě toho přináší například deaktivaci automatických aktualizací a limitaci revizí u příspěvků a stránek, proto je vhodné, nejprve zjistit, co vše plugin nastavuje, než jej začnete používat na svém webu.

Stáhnout plugin Unbloater

OMGF – lokální načítání Google fontů

Pokud na svém webu používáte Google Fonts, nejspíše jste zaznamenali problémy v rychlosti webových stránek. Google Fonts je služba třetí strany, u které nějakou dobu trvá, než se načte.

Plugin OMGF celou problematiku dokáže vyřešit tím, že používané fonty jednoduše hostuje a načítá lokálně(bez použití služeb třetí strany).

Stáhnout plugin OMGF

Závěr

Je správné dbát na rychlost webu, ale všeho moc škodí. Snažte se používat co možná nejméně pluginů a pokuste se problémy vyřešit nejprve sami. Pokud na řadu přijde plugin, jeho volba by měla být pečlivě zvážená.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

9 Comments

 1. Hobík

  Zajímají mě ty cachovací pluginy. Už jsem měl web na hostingu,kde to šlapalo opravdu pomalu a než jsem ho dokončil a přestěhoval na hosting s rychlými disky, tak plugin pomohl. Použil jsem WP Super Cache.

  Odpověď
 2. Aleš Náprstek

  Osobně používám WP Super Cache (zde člověk musí vědět, jak ho nastavit, jinak může být rychlost stránek i větší, než před nasazením, ale jinak dobrý pomocník) a WP Clean Up (super pomocník, pokud se člověk nechce neustále přihlašovat do phpMyAdmina). Zbytek nemohu ohodnotit.

  Odpověď
  1. Martin

   Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či by ste mi nemohli poradiť základné nastavenia pre spomínaný plugin WP Super Cache. Ďakujem.

   Odpověď
   1. Musilda

    Dobrý den
    nejsem si vědom, že by bylo nutné ten plugin extra nastavovat.Vždy jsem ho jen aktivoval a hotovo.

    Odpověď
 3. Musilda

  Můžu doporučit Facebook fan box cache a Lazy load, oba jsou super hlavně u větších webů a mám je vyzkoušené. Kolikrát si chci přečíst začátek článku, abych věděl, o čem to je a než se načtou všechny obrázky, tak je to na zbláznění.

  Odpověď
 4. Tomáš

  Ahoj, jen se zeptám s WP začínam a používám Visual Composer, který mi ale u některých prvků zpomalí tak, že mi vyskočí tabulka s čekaním na odezvu stránky.
  Je nějaký plugin který pomůže od tohoto problému?.
  Strašně to zdržuje a já pak místo toho abych se něco naučil sedím před notbookem a koukám na načítání onoho prvku pluginu.

  Odpověď
 5. Jirka

  Ahoj. Sice je to starší článek, ale zkusím se zde zeptat.

  Právě se snažím zprovoznit eshop na Woocommerce (svůj první) a mám velký problém s načítáním webu. Nevím, jestli je to nějakým nastavením, o kterém nevím, nebo je to samotnou šablonou (šablona Kalista z themeforest), ale pokaždé když zadám do prohlížeče adresu webu, trvá její načtení strašně dlouho. Vždy se mi totiž načítají úplně všechny obrázky, které jsou na webu nahrány. Přitom na úvodní stránce je nemám.
  Zkusil jsem obrázky zmenšit pomocí pluginu WP Smush.it, používám plugin jQuery Lazy Load, ale je to téměř beze změny. Při otevření úvodní stránky se mi načítá přes 100 MB obrázků.
  Neví prosím někdo, jak se s tímto vypořádat?
  Zde jsou výsledky testů – http://www.webpagetest.org/result/160320_5X_VBZ/ , http://tools.pingdom.com/fpt/#!/etxwCe/http://bimbac.cz

  Odpověď
 6. Daniel Kovalčík

  Já mám dobrou zkušenost s pluginy Autoptimize, wp super cache a smush. Co jsem četl, tak opravdu mezi ty nejlepší patří W3 Total cache, ale už je placený, takže je potřeba si promyslet, jak moc je to opravdu potřeba.

  Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *