WordPress 5.0 – jste připraveni?

Již nějakou dobu tu s námi je WordPress verze 4.9 a proto se můžeme těšit na příchod verze 5. S tou to však nebude úplně jednoduché, protože naprosto zásadně ovlivní tvorbu obsahu, tak jak jste na něj zvyklí.

WordPress 5.0 = Gutenberg?

Dá se to tak říci. Změna, kterou nový editor přinese, je tak zásadní, že vyvolala řadu kontroverzí a negativních reakcí. Změnit totiž musí každý uživatel, především přístup k tomu, jak bude vytvářet stránku.

Ano, záměrně říkám stránku, ne článek, protože s Gutenbergem nebudete článek psát, ale budete ho stavět. Sice budete vytvářet články, ale budete jejich obsah sestavovat, podobně, jako stránku, za použití page builderů.

Konec stávajícího editoru?

Je to bohudík/bohužel tak. TinyMce editor, který nás provázel řadu let a umožňoval psát obsah stránky je minulostí. Zkrátka již nebudete vytvářet obsah, jako když píšete firemní dopis ve Wordu, ale budete každý článek „stavět“.

Navíc, tlak na změnu je tak enormní, že již nějakou dobu je možné si editor nainstalovat jako plugin a v několika posledních aktualizacích WordPressu se začala objevovat pobídka k nainstalování Gutenbergu.

Tak to pojďme zkusit.

Seznámení s Gutenbergem

První co vás napadne po nainstalování je „Kde mám začít?“. Všechny známé prvky zmizí a prostředí začne připomínat spíše vzhled kustomizéru, který znáte z úprav vzhledu webu. Naštěstí se můžeme držet nápovědy, jenž vás provede jednotlivými kroky při tvorbě obsahu. Nový vzhled editoru vypadá takto:

 

Než začneme zmatkovat, kde co najdeme, kam zmizely ovládací prvky, na které jsem zvyklý, nechme se vést nápovědou.

Ta nám hned na začátek nabídne seznam bloků a menu pro jejich vkládání:

Obsahuje ikonu plus, pro otevření nabídky bloků, šipky zpět a vpřed, pro případné procházení změn a ikonku s písmenem i, která zobrazí strukturu dokumentu, počet slov, použitých bloků a podobně.

Všechny bloky jsou rozděleny podle oblastí použití. To co vidíte na obrázcích, jsou bloky, nabídnuté na čisté instalaci, tedy bez případných doplňků od šablon, nebo pluginů.

Protože bloků je opravdu hodně, vrátím se k nim podrobně někdy příště. Nyní zkuste kliknout na nějaký blok a přidat část obsahu. Editor vás posune až na konec obsahu, tak ať vás to nezmate.

Publikace obsahu a další nastavení

Protože samotné bloky jsou v levém horním rohu, publikace a další nastavení najdete v pravém horním rohu obrazovky.

Funkce prvních tří tlačítek je myslím zřejmá – uložení konceptu, náhled a samotná publikace. Ozubené kolečko a tři tečky nabízí další ovládací prvky. Nejprvy tři tečky.

V části Writing můžete zapínat a vypínat jednotlivé módy – na celou obrazovku,  můžete překrýt obsah vrstvou, tak že po kliknutí na jednotlivý blok, bude zvýrazněn pouze aktivní blok.

V části Editor se můžete přepnout z builderu do zdrojového kódu.

Poslední část nabídky vám umožňuje přejít na správu znovu použitelných bloků – to jsou bloky, které si společně s jejich nastavením uložíte, zobrazit nápovědu, kopírovat obsah a zobrazit seznam klávesových zkratek:

 

 

Nastavení

Pokud jste do této doby marně pátrali, kam zmizely metaboxy pro nastavení publikace, náhledové obrázky a podobně, tak k tomu slouží ikonka ozubeného kolečka – Setting. Když na ni kliknete, zobrazí se vám vpravo sloupec, jenž bude připomínat nabídku z kustomizéru:

Popisovat, co jednotlivé prvky dělají nebudeme, z názvů je vcelku jasné k čemu slouží. Všimněte si ale, že zvýrazněná je záložka Document. Pokud klikneme na záložku Block, zobrazí se nám toto:

V tomto místě totiž uvidíme další nastavení  bloku, který máme vybraný. Každý z bloků má své vlastní nastavení, toto je například nastavení obrázku:

Kromě toho, že můžete upravovat každý blok zvlášť, není v editoru nic dalšího potřeba a ani nic jiného na obrazovce nenajdete. Možná si teď říkáte – ale já mám u článků možost upravovat custom fieldy, mám tam spoustu dalších nastavení, co se s nimi stane po aktualizaci?

To je asi nejčastější otázka, která se v souvislosti s Gutenbergem pokládá.

Bohužel, záleží na tom, jak se k tomu postaví každý konkrétní vývojář. Naštěstí většina z nich se intenzivně zaměřuje na kompatibilitu a přechod by neměl být problematický. V některém z dalších článků se určitě podíváme na to, co se stane, pokud zapnete Gutenberg na webu, který na to není připraven.

WordPress 5.0 bude velmi zásadní aktualizace a zcela jistě přinese i řadu problémů, ale je to nevyhnutelné a je důležité se na to připravit. Slovy klasika:

Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

7 Comments

  1. Petr Malec

    No já bych to viděl, jakože build 4.9 u některých mých projektů zůstane pěkně dlouho. Jsem zvyklí, že copywriterka napíše článek už naformátovaný a já ho pouze vložím a pár věcí upravím a ne, že budu blok po bloku tento článek zase budovat znovu. Nehledě na to, že nyní je to záležitost pár kliků, vše na jedné stránce a nemusím rozklikávat moc věcí, poté budu muset rozklikávat rubriky, štítky a dalších milión blbostí.
    Kdo tohle vymyslel musel být opravdu blázen.

    Osobně doufám, že do 5.0 nebudou uživatele moc tlačit.

    Odpověď
  2. Sledge

    „tlak na změnu je tak enormní“ – bohužel jde především o tlak ze strany vývojářů pluginu, ne uživatelů. Celé to smrdí epickým průserem. Gutenberg ve stávající podobě je nedotažený, nepřehledný, obtížně ovladatelný, s problematickou kompatibilitou (custom fields, meta boxy atd.), což jde proti základní filozofii WP. A na frontu je výstupem balast v podobě HTML komentářů.

    „Cílovka“ je také nejasná – imho většina uživatelů si vystačí s prostým textovým editorem, ti s většími nároky použijí zavedené page buildery, a vývojáři jsou zvyklí doplnit si vlastní metaboxy a připravit si k nim příslušné šablony. Gutenberg je plýtvání energií špatným směrem.

    A co je nejhorší – vývojáři ve svém svatém zapálení tvrdohlavě trvají na začlenění pluginu do jádra WP, přitom distribuce ve stylu Akismetu (výchozí, ale neaktivní plugin) by byla mnohem vhodnější. (Na wordpress.com ať si to klidně zapnou, když myslí, že po tom tamní uživatelé touží). Takže ti, kteří o Gutenberg nestojí, jej naopak budou pomocí pluginu (Disable Gutenberg) vypínat, nebo zatrhnou aktualizace mimo bezpečnostních. Ach jo :/

    Odpověď
  3. Ram

    Chápu to správně tak, že pomocí pluginu disable gutenberg si ho prostě zakážu a bude moci vše zůstat při starém i ve wp 5? A vliv na page buidery jako visual composer nebo divi buider nebude žádný?

    Odpověď
  4. jirik

    Dobrý den,

    dá se ve WP 5.x gutenberg vložit do článku hlasovací ANKETA ? Nějak jsem tam tuto možnost nenašel.

    Děkuji

    Odpověď

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *