ShortPixel: Skvělý plugin pro optimalizaci obrázků zvýší výkon vašeho webu

Na pluginu ShortPixel Image Optimizer jde jasně vidět efekt tzv. motýlího křídla. Ačkoliv byste si možná řekli, že komprese obrázků o pár desítek kilobajtů nemůže vašemu webu nijak zvlášť prospět, opak je pravdou. Díky kompresi bude váš projekt rychlejší a zabere méně místa na webhostingu. Rychlost načítání webu je jedním z důležitých on-page SEO faktorů, a navíc zajistíte, aby uživatelé nečekali tak dlouho – což by mohlo vést k tomu, že valná část zavře web ještě před tím, než se načte. A protože jsou to právě obrázky, které mohou tvořit podstatnou část celkové velikosti webu, kompresí snížíte nároky na webhosting.

S obrázky na webu nešetřete!

Napadlo vás, že snížíte počet obrázků na webu? Nedělejte to. Uživatelé je mají rádi. Přitahují jejich pozornost více než x normostránek textu, a právě díky nim vypadá delší text svěže. Každopádně je třeba vyřešit velikost, protože má vliv na rychlost načítání webu a související aspekty.

S optimalizací obrázků vám pomůže některý z mnoha k tomu určených pluginů. Já používám ShortPixel Image Optimizer, který je dostupný i zdarma. Oproti konkurenčním nástrojům nabízí množství výhod a možností pokročilého nastavení.

Proč je optimalizace obrázků tak důležitá?

Než se rozhodnete pro konkrétní nástroj, měli byste si ujasnit, co od komprese obrázků čekáte a jaký je její reálný přínos. Plugin ShortPixel Image Optimizer:

zrychlí načítání stránek – je to logické, čím je soubor menší, tím rychleji se stránka načte

zlepší uživatelský zážitek – rychlejší načítání webu úzce souvisí s uživatelským zážitkem. Lidé nebudou muset na načtení webu čekat tak dlouho a klesá riziko, že stránku předčasně zavřou.

menší zátěž serveru – pokud provozujete web, na kterém je spousta obrázků, neměli byste nad kompresí váhat ani vteřinu. Hodně velkých obrázků nejenže zpomaluje web, ale zároveň může z dlouhodobého hlediska zvýšit vaše náklady na pronájem webhostingu či serveru.

lepší pozice v SERPu – zde je přínos jasný, není tajemství, že vyhledávače preferují weby, které se rychle načítají. S pluginy jako je ShortPixel Image Optimizer tak můžete snadno zvýšit návštěvnost webu.

Seznamte se – ShortPixel Image Optimizer

Teorii máme za sebou. Nyní se blíže podíváme na plugin ShortPixel Image Optimizer. Co přesně umí a proč byste ho měli chtít?

ShortPixel Image Optimizer využívá pokročilou technologii komprese a může obrázky zmenšit až o 90 %, aniž by viditelně zhoršil jejich kvalitu. Výčet funkcí je velmi bohatý:

 • podpora mnoha typů souborů (JPG, PNG, GIF – včetně animovaných, PDF)
 • rychlá záloha původních obrázků
 • rychlá optimalizace velikosti obrázku
 • ztrátová i bezztrátová komprese
 • automatická komprese
 • absolutní bezpečnost dat
 • žádná omezení velikosti
 • obnovení obrázku na jeden klik
 • kompatibilní s WooCommerce pluginem
 • podpora multisite
 • vynikající non-stop zákaznická podpora

Jak se ShortPixel používá?

Plugin ShortPixel vám život komplikovat nebude. Naopak nabízí velmi jednoduchou správu obrázků.

Krok č.1: Registrace

Rozhodnete-li se používat ShortPixel, budete se muset registrovat. Zadáte e-mail a vyčkáte na další instrukce.

V e-mailu se dočtete, že musíte nainstalovat plugin přímo z rozhraní vašeho webu. Do vyhledávacího pole zadáte „Short Pixel Image Optimizer“, nainstalujete ho a poté aktivujete. V menu (v Nastavení) se vám objeví nová položka „ShortPixel“

Krok č. 2: Aktivace pluginu

V e-mailu, který vám přijde po registraci, obdržíte osobní API klíč, který následně vložíte do příslušného pole po instalaci pluginu (najdete ho v Nastavení > ShortPixel). Kliknete na VALIDATE a je to.

Krok č.3: Konfigurace pluginu

V záložce nastavení najdete široké spektrum možností a je jen na vás, jak plugin nastavíte.

Compression Type (druh komprese) – dává na výběr mezi ztrátovou a bezztrátovou kompresí.

Thumbnail Inclusion (zahrnutí náhledového obrázku) – rozhodnete se, zda do komprese zahrnout také náhledový obrázek.

Image Backup – vyberete si, zda budete v další složce uchovávat zálohy originálních obrázků.

CMYK and RGB Conversion – nastavení obrázků na desktopy a mobilní zařízení.

Remove EXIF – zvolíte, zda odstranit štítek EXIF, nebo ne.

Resize Large Images – funkce pro automatickou změnu velikosti velkých obrázků pořízených telefonem. Umožňuje nastavení specifických rozměrů.

Jde se na věc!

Poté, co uložíte nastavení, můžete začít s optimalizací. Plugin ShortPixel vám zobrazi, kolik máte originálních obrázků, počet náhledových obrázků a informace o tom, jak se soubory zmenší po kompresi. Kliknete na Start Optimizing a začnou se dít velké věci.

Když se pustíte do optimalizace, proces musíte dokončit. V případě většího množství obrázků to zabere pár minut. Průběh akce můžete pozorovat na progress baru, takže budete mít představu, jak dlouho komprese potrvá. Po dokončení se zobrazí tabulka se statistikou.

Váš účet na ShortPixel

V e-mailu s API klíčem zároveň objevíte heslo, díky kterému se dostanete do uživatelského rozhraní na webu provozovatele pluginu. Zde si lze změnit plán, zkontrolovat statistiky za posledních 40 dní a registrovat se do affiliate programu. Zároveň zde najdete API klíč.

Kolik vás bude optimalizace obrázků stát?

Ať už si nakonec zvolíte kteroukoliv variantu, můžete se spolehnout na:

 • non-stop zákaznickou podporu
 • žádná omezení velikosti obrázků
 • jeden API klíč
 • použití na multisite
 • ztrátová i bezztrátová komprese

Základní varianta pluginu ShortPixel je zcela zdarma a umožňuje kompresi až 100 obrázků za měsíc. Náročnější uživatelé si musí připlatit, ale rozhodně nejde o velkou částku. Za pár dolarů měsíčně získáte perfektně vyladěný nástroj, který může výrazně zlepšit výkon webu a v konečném důsledku vám vydělat peníze.

About The Author

Související články

4 Comments

 1. Daniel

  Dobrý článek, já osobně používám plugin Smush. Mohlo by být zajímavé přidat do článku i porovnání s jinými podobnými pluginy :)

  Odpověď
 2. Pingback: Načítání obrázků z fotobank ve WordPressu - Musilda.cz

 3. Pingback: 25 pluginů pro zrychlení vašeho Wordpressu - Musilda.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *