Obrázky a grafika na webu a jejich licence

Vizuální stránka webu hraje stále větší roli, protože máme velmi krátký časový úsek k tomu, abychom získali pozornost nového návštěvníka. Dávno je pryč doba, kdy internetové stránky sestávaly převážně z textového obsahu a množství informací na webu ustupuje ve prospěch grafických prvků, obrázků a výstižných frází, které mají jasný cíl – udržet návštěvníka na webu.

Pokud nechceme kupovat placené obrázky, vytvářet vlastní grafiku nebo pořizovat fotografie, můžeme si na internetu vybrat z obrovského množství bezplatného obsahu. Stačí pouze vědět, kde takový obsah hledat a mít trochu přehled o tom, jaké existují licence a co všechno nám dovolují.

Creative Commons

Tato americká nezisková organizace, kterou založil v roce 2001 Lawrence Lessig, nabízí velkou řadu licenčních schémat, která usnadňují orientaci v autorských dílech a vysvětlují, jak s nimi můžeme nakládad, pokud se je rozhodneme použít pro vlastní projekty, ať už komerční nebo nekomerční.
Použití autorských děl pod licencí CC je rozlišováno pomocí vlastností a jejich vzájemnými kombinacemi, které nám přesně definují, jak se kterým dílem můžeme nakládat.

CC0 (Volné dílo)
Tato licence nám umožňuje nakládat s dílem naprosto libovolně, protože není nijak chráněno autorskými právy. Velké množství serverů se specializuje právě na shromažďování děl s touto licencí, takže není příliš složité taková díla najít.

Další licence už nám práva omezují a je potřeba sledovat také jejich vzájemné kombinace.
BY (Attribution) – použití díla je možné pouze v případě uvedení jeho autora
SA (ShareAlike) – dílo je možné použít podle potřeby, ale následně musí být šířeno pod stejnou licencí
NC (NonCommercial) – licence umožňuje použití díla pouze pro nekomerční účely
ND (NoDerivatives) – umožňuje nakládat s dílem pouze v původní podobě a nelze jej měnit

Vlastnosti licencí je možné samozřejmě libovolně kombinovat a jsou vždy stanoveny autorem. Můžete například narazit na licenci CC-BY-NC-SA, což znamená, že můžete dílo upravovat, ale musíte nejenom uvést autora a dále toto dílo šířit pod stejnou licencí.

Zdroje obrázků zdarma

Google
Kam jinam se vydat hledat obrázky, než na osvědčený Google. Velkou výhodou prohledávání obrázků je možnost filtrovat výsledky přímo pomocí licence.

https://images.google.cz/

Pixabay
Jeden z nejznámějších serverů, které nabízí obrázky pod licencí CC0. Stránka vznikla v roce 2010 a v současné době obsahuje téměř milion fotografií, vektorů a ilustrací.

https://pixabay.com/

Pexels
Další velmi oblíbený portál. Kromě obrázků zde naleznete také videa.

https://www.pexels.com/

Unsplash
Na tomto serveru naleznete více jak 300 000 fotofrafií v plném rozlišení.

https://unsplash.com/

Flickr
Tento komunitní web pro sdílení obrázků obsahuje také velké množství obsahu pod licencí CC0, ale najdete zde také díla s různými kombinacemi vlastností licencí.

https://www.flickr.com/

Plugin Pixabay Images

Tento skvělý plugin nabízí možnost vyhledávání bezplatných obrázků z webu Pixabay.com přímo ve vaší administraci. Obsah můžete jednoduše filtrovat podle typu a orientace, vybrat si tu správnou velikost a okamžitě stáhnout obrázek přímo do vaší mediální knihovny.

Stáhnout plugin

Závěrem

Možná si říkáte, že když stáhnete obrázek nalezený přes Google a trochu si jej upravíte, asi si toho stejně nikdo nevšimne. Nicméně jsou na internetu miliony volně dostupných autorských děl, a tak není žádný důvod k tomu, abyste zbytečně riskovali. Stáčí trochu pohledat na výše zmíněných serverech nebo si do vyhledávače přidat termín CC0 (Public domain) a vyskočí na vás tisíce odkazů. Nebo si nainstalujte plugin Pixabay Images a nemusíte opustit administraci vašeho webu.

About The Author

Zajímá mne Wordpress, responsivní šablony a zkrátka vše kolem tohoto skvělého redakčního systému.

Související články

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *